Erkekler voleybol efeler liginde oynayan elit sporcuların voleybol branşına yönelmesinde aile, çevre ve toplum unsurlarının etkisi
The effects of family, environment and community elements on the orientation of elite athletes playing in the men's volleyball efeler league to the volleyball branch
  1. Tez No: 810272
  2. Yazar: İLİNSU DEMİRALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırmada profesyonel voleybolcuların voleybol branşına yönelmesinde aile, çevre ve toplum unsurlarının etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerimden betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2022-2023 sezonunda Türkiye Efeler liginde mücadele eden 14 takım ve 187 sporcu oluşturmaktadır. Örneklemi, power analiz sonucunda yeterli görülen 10 takım ve 128 elit voleybolcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve voleybola başlama nedenlerini belirlemek amacıyla üç bölümden oluşan ölçek ile veriler elde edilmiştir. Araştırma bulguları IBM SPSS 25 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study, it was aimed to investigate the effect of family, environment and community factors on the orientation of professional volleyball players towards volleyball. Material and Method: Descriptive screening method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research universe consists of 14 teams and 187 athletes competing in the Turkish Efeler league in the 2022-2023 season. The sample consists of 10 teams and 128 elite volleyball players who were deemed sufficient as a result of the power analysis. In the research, data were obtained with a Personal Information Form as a data collection tool and a scale consisting of three parts in order to determine the reasons for starting volleyball. The research findings were analyzed using IBM SPSS 25 Package Program.