XVII. yüzyılda Ayıntab'da asayiş olayları
Public order events in Ayintab in the 17th century
- Tez No: 810292
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Toplumların içyapılarında kamu düzenini ihlal eden suç ve suç eğilimleri görülür. Bu suçun önlenmesi ve toplum içerisinde asayişin sağlanması için alınan tedbirler toplumdan topluma değişkenlik gösterir. Osmanlı Devleti'nin bir şehri olan Ayıntâb toplumunda da XVII. yüzyılda diğer toplumlarda olduğu gibi adam yaralama-öldürme, zina, tecavüz, livata, hırsızlık, adam kaçırma, eşkıyalık gibi çeşitli türden suçlar meydana gelmiştir. Bundan dolayı Ayıntâb şehrinde asayiş konusunun incelendiği bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın amacı, konusu ve yöntemi incelenelerek konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde asayişten bahsedilerek asayişin sağlanmasında şehirde bulunan görevliler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Ayıntâb şehrinde meydana gelen suçlar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü yani son bölümde ise asayişin sağlanma süreci ve bu süreçte yardımcı olan mekanizmalar ile eldeki kayıtlara yansıyan cezalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime and crime tendencies that violate the public order are seen in the internal structures of societies. The measures that are taken against the prevention of this crime and its provision in the society vary from society and society. In the society of Ayıntab, which was a city of Ottoman Empire, different kinds of crimes such as man wounding-killing, adultery, rape, homosexuality, robbery, kidnapping, banditry happened in the XVII. century like in other societies. For this reason, this study in which the issue of public order in the city of Ayıntab is examined, consist of introduction and three parts. In the introduction part, the aim, subject and method of the research have been examined and information about the subject and the studies that have been conducted are given. In the first part, the public order is mentioned and it is focused on the officials in the city to ensure public order. In the second part, this crimes that occured in the city of Ayıntab and reflected in the records are evaluated in detail. In the third part, last part, the process of ensuring the security, the mechanisms that asist in this process, and the punishments reflected in the records are evaluated.