Doğal boyama ve desenlerdirme yöntemleri ile ekolojik baskı ürünlerinin moda ve iç mekan tasarımında kullanılması
The usage of natural design techniques dyeing and eco-printing in fashion and interior design
  1. Tez No: 810304
  2. Yazar: MERAL AKIN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizin coğrafyası tabii ve doğal kaynaklar yönünden oldukça zengindir. Ülkemizde yetişen boyama özelliğine sahip bitkileri atalarımız yüzyıllar boyunca doğal tekstil yüzeylerini renklendirme ve desenlendirmede kullanmışlardır. Geleneksel üretim reçeteleri ile çok canlı renkler ve çeşitli yöntemlerle desenler elde etmişlerdir. Bu ürünlerle de giyinme, örtünme, ev tekstili ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Şimdilerde sürdürülebilirliğin tekstil sektöründe öneminin artması ile bu teknikler tekrar önem ve değer kazanmıştır. Bu araştırma ve tasarım sürecinde de Türkiye coğrafyasında yetişen doğal boyar bitkiler ile doğal boyama denemeleri yapılmakla beraber, Türkiye'de yetişen bitkiler ve yapraklarla ekolojik baskı çalışması uygulanarak tasarımı tamamen özgün ve tasarım süreci tamamen doğa dostu olan kapsül koleksiyon hazırlanmıştır. Bu süreçte boyar bitki renk pigmenti farklılıklarının ekolojik baskı üzerindeki etkilerinden bahsedilmiş, bu yöntemle elde edilen farklı renk ve desen sonuçları incelenmiştir. Sonrasında belirlenen konsepte uygun görülen tekstil ve desenlendirmeler ile ürün tasarımları oluşturulmuş ve bir kapsül koleksiyon çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, tekstil sektöründeki hızlı moda ve tüketicilik yerine çevreye az zarar veren yerel kaynaklarımızı koruyup sürdürülebilir bir şekilde kullanabileceğimiz tekniklerin kullanımının teşvik edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geography of our country is very rich in terms of natural and indigenous resources. Our ancestors have used dyeing plants grown in our country for centuries to color natural textile surfaces as well as creating patterns on them. They have obtained vivid colors and patterns with various methods with the help of traditional production recipes. These products met their dressing, covering and home textile needs. Nowadays, with the increasing importance of sustainability in the textile industry, these techniques have gained importance and value again. In this research and design process, natural dyeing experiments were carried out with natural dye plants grown in the geography of Turkey. In addition, a completely original capsule collection, whose design process is completely nature-friendly, was prepared by applying ecological printing work with plants and leaves grown in Turkey. In this process, the effects of dye plant color pigment differences on ecological printing were mentioned, and the different color and pattern results obtained with this method were examined. Afterwards, product designs were created with textiles and patterns that were suitable for the determined concept, and a capsule collection study was created. As a result, instead of fast-fashion and consumerism in the textile sector, the aim of this study is to encourage the use of techniques that we can use sustainably, while protecting our local resources that do less harm to the environment.