Doğal mordanlarla bitkisel boyama ve rezerve boyama tekniklerinin uygulanması
Application of herbal dyeing and resist dyeing techniques with natural mordants
  1. Tez No: 695227
  2. Yazar: SADİYE ZİŞAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada pamuklu kumaşlar ceviz meyve kabuğu, soğan kabuğu ve siyah çay posası kullanılarak, mordansız ve doğal mordanlarla (sirke, yoğurt, maya, demir çözeltisi) ön ve birlikte mordanlama olmak üzere üç farklı yöntemle boyanmıştır. Boyanan kumaşların renk değerlerinin belirlenmesi için renk ölçümleri, yıkama ve sürtünme haslık testleri yapılmış, sonuçlar kullanılan mordan, mordanlama ve boyama yöntemi açısından karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda adı geçen malzemeler ve yöntemler ile 54 adet boyama ve 108 adet rezerve boyama çalışması yapılmıştır. Bitkisel atıklarla boyanan 54 adet kumaşın renk ölçüm, yıkama ve sürtünme haslık tayinleri yapılarak çizelgeler halinde verilmiştir. Rezerve boyama uygulamaları ise kullanılan bitki, mordan ve rezerve boyama tekniğine göre tablolar halinde verilerek görsel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca rezerve boyama teknikleri kullanılarak çeşitli kumaş yüzey tasarımları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, cotton fabrics were dyed with three different methods using walnut fruit peel, onion peel, and black tea pulp, without mordant with natural mordants (vinegar, yogurt, yeast, iron solution) as pre-mordanting and co-mordanting. Colour measures, wash and friction fastness tests were done for determination of color values of fabrics which were dyed, and the results were compared in terms of used mordant, mordanting, and dyeing method. In this direction, 54 dyeing pieces and 108 resist dyeing pieces were done with mentioned material and methods. Fabric of 54 pieces which were dyed with herbal waste were given with in the form of charts by make colour measurements, wash and friction fastness tests. Resist dyeing applications, on the other hand, were evaluated in the form of charts according to the plant, mordant, and resist dyeing technique visually. Also, various fabric surface designs were made using resist dyeing techniques.