Paslanmaz çelik kaplanmış A380 ve A360 alaşımlarının aşınma özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of wear properties of stainless steel coated A380 and A360 alloys
  1. Tez No: 810312
  2. Yazar: MERT MURATHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Alüminyum ve alüminyum alaşımları mukavemetli, hafif ve muadili oldukları malzemeye göre daha uygun fiyatlı olması sebebi ile keşfedildiği asırdan günümüze kadar havacılık ve uzaydan otomobillere, sağlık sanayinden savaş sanayine pekçok alanda kullanılmaktadır. Ancak bu alaşımlar sünek olmaları, sertliğinin az olması gibi sebeplerle genellikle sürekli aşınmaya maruz kalan yerlerde ya kompozit ana malzemesi olarak ya da kaplanarak kullanılmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmanın amacı; aşınma altında çalışan iki farklı alüminyum alaşımlarının uygun maliyetli bir kaplama çeşidi olan çift telli ark sprey kaplama yöntemi ile SS420 çelik kaplı A 380 ve A380 malzemelerinin aşınma özelliklerini incelemek olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışmada, çift telli ark sprey kaplam yöntemi ile SS 420 paslanmaz çelik kaplanmış A380(AlSi8Cu3Fe) ve A360(AlSi10Mg) altlık malzemeli numunelerin aşınma dirençlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Numunelerin karakterizasyonu mikroyapıları, pürüzlülük, Brinell sertlik ölçümleriyle yapılmıştır. Aşınma deneyleri pin-on-flat yöntemi ile 20N sabit yük ve değişen hızlarda (1Hz, 2Hz, 3Hz) 10mm strok boyunca lineer hareket yapan SS 420 paslanmaz çelik bilya kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Aşınma sonrası mikro yapı incelendiğinde adhezyon ve pulluklanmanın yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Aşınma deneyinin sonucunda kalınlık arttıkça aşınma direncinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum and aluminum alloys have been used in many areas from aviation and space to automobiles, from the health industry to the war industry since the century they were discovered due to their strength, lightweight, and more affordable price compared to their equivalent materials. However, these alloys are generally used either as a composite main material or by coating in places subject to continuous wear due to their ductility and low hardness. The purpose of the study carried out; It is emphasized that the aim is to examine the wear properties of SS420 steel coated A 380 and A380 materials with double wire arc spray coating method, which is a cost-effective coating type of two different aluminum alloys operating underwear. In this study, a comparison of the abrasion resistance of the A380(AlSi8Cu3Fe) and A360(AlSi10Mg) substrate material samples coated with SS 420 stainless steel by double wire arc spray coating method was made. The characterization of the samples was made by measuring their microstructure, roughness, and Brinell hardness. Wear tests were carried out using the pin-on-flat method using SS 420 stainless steel balls that make linear motion along a 10mm stroke at a constant load of 20N and varying speeds (1Hz, 2Hz, 3Hz). When the microstructure was examined after wear, it was observed that adhesion and plow were intense. As a result of the wear test, it was determined that the wear resistance increased as the thickness increased.