Alaca Höyük verilerine göre Orta Anadolu'nun kuzeyinde Erken Tunç Çağı seramiği
Early Bronze Age pottery in the north of Central Anatolia according to data from Alaca Höyük
- Tez No: 810314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
1935 yılında başlayan ve günümüze kadar aralıklarla devam etmiş Alaca Höyük kazıları neticesinde Kalkolitik Çağ'dan başlayan ve Demir Çağı'na kadar uzanan stratigrafik bir dizilimin varlığı ortaya konmuştur. Çalışmamızın zamansal kapsamını oluşturan Erken Tunç Çağı olarak adlandırılan dönem 5-8. yapı katlarında karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda, söz konusu yapı katlarına ilişkin 1935, 1936, 1937-1939, 1940-1948, 1963-1967 yıllarına ait yayınlanmış kazı raporlarının yanında 1997-2016 yılları arasındaki Prod. Dr. Aykut Çınaroğlu dönemi kazılarına ilişkin Erken Tunç Çağı seramikleri bir arada değerlendirilmiştir. 5-8. yapı katlarına ilişkin seramik malzeme kendi içerisinde bir bütünlük göstermekle birlikte, önceki yapı katları ile güçlü bağlara sahiptir. Bunun yanında bazı yenilik ve farklılıklar da çalışmamızda ortaya konmuştur. Çalışmamız kapsamında değerlendirdiğimiz söz konusu yapı katlarında ele geçmiş malzemeye baktığımızda Erken Tunç Çağı I ile ilişkilendirebileceğimiz form veya seramik gruplarına rastlanmamıştır. Seramikler en erken Erken Tunç Çağı II'ye, en geç Erken Tunç Çağı III-Orta Tunç Çağı geçişine işaret etmektedir. Erken Tunç Çağı II döneminde özellikle Ankara bölgesinde karşımıza çıkan siyah astarlı ve perdahlı çanak çömlek geleneği bu bölge ile ilişkileri gösterir. Erken Tunç Çağı III döneminde ise daha uzak bölgeler ile ilişkilere işaret eden yeni formların ve çark teknolojisinin doğuşuna tanıklık ederiz.
Özet (Çeviri)
As a result of the excavations in Alaca Höyük, which started in 1935 and continued at intervals until today, the existence of a stratigraphic sequence starting from the Chalcolithic Age and extending to the Iron Age was revealed. The period called the Early Bronze Age, which constitutes the temporal scope of our study, appears in the 5th-8th building layers. These building levels also contain many question marks waiting to be answered. In our study, previous publications and Early Bronze Age ceramics obtained from the Proff. Dr. Aykut Çınaroğlu period excavations were examined. Although the ceramics related to the 5th-8th building floors show an integrity in themselves, they also have strong ties with the previous building floors. In addition, some new forms and differentiations were detected in our study. When we look at the material recovered in the building floors we evaluated within the scope of our study, there is no clear group of materials that we can associate with the Early Bronze Age I. The ceramics indicate the earliest Early Bronze Age II, the latest Early Bronze Age-Middle Bronze Age transition. The tradition of black slipped and burnished pottery, especially in the Ankara region during the Early Bronze Age II period, shows the relations with this region. In the Early Bronze Age III period, we witness the birth of new forms and wheel technology that point to relations with more distant regions.