Oylum Höyük Orta Tunç Çağı mimarisi
The Middle Bronze Age architecture of Oylum Hoyuk
- Tez No: 917691
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
"Oylum Höyük Orta Tunç Çağı Mimarisi' başlıklı bu tez, Oylum Höyük Orta Tunç Çağı tabakalarında açığa çıkarılan mimariyi konu almaktadır. Oylum Hüyük'ün dört tabakalı OTÇ katmanlarında farklı nitelikte mimari unsurlar tespit edilmiştir. En erken tabakada tezin kapsamındaki Kuzeybatı Alan'da bir saray yapısı bulunurken, üst tabakalarda üretim birimleri ve domestik yapıların alana hâkim olması, Oylum Höyük'te OTÇ'nin iki ana evresi arasında keskin bir siyasi dönüşüme işaret etmekle birlikte sarayın ve üzerine inşa edilen evlerin mimari geleneklerinde bir devamlılık da gözlemlenmektedir. Bu çalışmada Oylum Höyük'ün Orta Tunç Çağı'ndaki farklı tabakalarda açığa çıkarılan yapılar çağdaş çevre bölge yerleşimleriyle karşılaştırılarak, yapıların tanımı ve işlevleri ile söz konusu mimari süreç içerinde değişim ve devamlılık taşıyan yönleri açığa çıkarılmıştır. Böylece hem saray mimarisinin geleneğine hem de gündelik hayatın organize olduğu üretim ve konut alanlarının gelişimine ilişkin arkeolojik verilere katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis titled 'Oylum Höyük Middle Bronze Age Architecture' is about the architecture uncovered in the Middle Bronze Age layers of Oylum Höyük. Different architectural elements of different qualities were identified in the four-layered Middle Bronze Age layers of Oylum Höyük. While there is a palace structure in the Northwest Area in the earliest level, the dominance of production units and domestic structures in the upper levels indicates a sharp political transformation between the two main phases of the MBA at Oylum Höyük, but a continuity in the architectural traditions of the palace and the houses built on it is also observed. In this study, the buildings uncovered in different levels of the Middle Bronze Age at Oylum Höyük are compared with the contemporary settlements in the surrounding region, and their descriptions and functions, as well as the aspects of change and continuity within the architectural process in question, are revealed. Thus, archaeological data on both the tradition of palace architecture and the development of production and residential areas where daily life was organised have been contributed.