South Korea and Australia as Middle powers
Orta büyüklükte güçler olarak Güney Kore ve Avustralya
- Tez No: 810343
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Avustralya ve Güney Kore'nin çağdaş uluslararası düzende yükselen orta güçler olarak rolünü araştırmaktadır. Amacı, orta güç kavramını açıklamak, mevcut konumlarını ve önemini analiz etmek ve küresel dinamikleri şekillendirme potansiyellerine ışık tutmaktır. Çalışma, bu iki ülkeyi benzersiz jeopolitik konumları ve katkıları nedeniyle vurgulayarak ilişki geliştirme, riskten kaçınma stratejileri ve bu ulusların perspektiflerine odaklanmaktadır.Araştırma, orta güç kavramını açıklayarak başlar ve Avustralya ve Güney Kore'yi belirgin örnekler olarak vurgular. Tez, ayrıca Avustralya ve Güney Kore arasındaki ilişki dinamiklerini inceleyerek diplomasi çabalarını, ekonomik işbirliğini ve kültürel değişimleri, ikili ilişkileri güçlendirmenin araçları olarak analiz eder.Ayrıca, tez, Avustralya ve Güney Kore tarafından benimsenen riskten kaçınma stratejilerini inceler ve değişen küresel düzene ve gelişen güç dinamiklerine dikkat eder. Bu analiz, bu ülkelerin önemini ve küresel düzeni şekillendirme potansiyellerini vurgular. Bu çalışmanın bulguları, orta güçler ve küresel dinamiklerdeki rolüne ilgi duyan politika yapıcılar, bilim insanları ve ilgili taraflar için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of Australia and South Korea as rising middle powers in the contemporary international order. Its objective is to clarify the concept of middle powers, analyse their current positions and significance, and shed light on their potential to shape global dynamics. The study focuses on relationship development, hedging strategies, and prospects of these two nations.The research begins by explaining the concept of middle powers, highlighting Australia and South Korea as distinct examples due to their unique geopolitical positions and contributions. The thesis further analyses the relationship dynamics between Australia and South Korea, examining diplomatic efforts, economic cooperation, and cultural exchanges as means of strengthening bilateral ties.Additionally, the thesis examines the hedging strategies employed by Australia and South Korea, considering the changing global order and evolving power dynamics. This analysis emphasizes the importance of these nations and their potential to shape the global order. The findings of this study have implications for policymakers, scholars, and stakeholders interested in middle powers and their role in global dynamics.