Türkiye'de din eğitimi alanında Kur'an merkezli lisansüstü çalışmaların konu ve yöntem açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Quran-centered graduate studies in the field of religious education in Turkey in terms and methods
- Tez No: 810345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kur'an-ı Kerim bizlere; daima düşünen, kendini eğiten ve geliştiren, şahsiyetli, dengeli bir insan modeli sunarak; Allah'ın rızasını kazanan, kendine ve topluma faydalı olan bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. İnsanın yaratıcısı olan Allah, onun en güzel şekilde nasıl terbiye edileceğini de en iyi bilendir. İlk vahiy ile okuma-yazma bilmeyen bir peygambere 'Oku!' emrinin verilmesi Yüce Allah'ın eğitime verdiği önemi gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda Kur'an, bütün içeriğiyle genelde eğitim özelde ise din eğitimi için rehber kitaptır. Kur'an'ın din eğitiminin ana kitabı olduğu düşüncesinden hareketle din eğitimine bir nebze katkıda bulunabilmek amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışmada, Türkiye'de din eğitimi alanında tamamlanan Kur'an merkezli lisansüstü tezler konu ve yöntem açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Konuyla ilgili Ulusal Tez Merkezi veri tabanında tespit edilen; 65'i yüksek lisans ve 15'i doktora tezlerinden oluşan toplam 80 adet tezin içerikleri tanıtılarak genel özeti yapılmıştır. Bununla beraber tezler; ele aldıkları konular ve kullandıkları yöntemler açısından da incelenmiştir. Elde edilen tüm veriler grafiklere dönüştürülerek yorumlanmıştır. Din eğitimi alanında tamamlanan Kur'an merkezli lisansüstü tezler incelendiğinde; en çok tezin Marmara, Selçuk ve Bursa Uludağ Üniversitelerinde yapıldığı görülmüştür. Araştırmaya dâhil edilen tezlerde ele alınan konuların; ayet, sure, kişi, kıssa, eğitim, metot ve kavram içerikli konularda yoğunlaştığı anlaşılmıştır. Yine konuya ilişkin tezlerin tamamında, nitel araştırma yönteminin kullanıldığı tespit edilmiş, nicel veya karma yöntemin kullanıldığı bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Nitel araştırma tekniklerinden en çok kullanılan yöntemlerin başında ise dokümantasyon ve literatür tarama gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an tells us; by presenting a model of a person who always thinks, educates and develops himself, and has a balanced personality; It aims to raise individuals who gain the consent of Allah and are beneficial to themselves and the society. Allah, the Creator of man, knows best how to train him in the best way. With the first revelation, an illiterate prophet was ordered to 'Read!', which reveals the importance that Almighty Allah gives to education. In this context, the Qur'an, with all its content, is a guide book for education in general and religious education in particular. Based on the thought that the Qur'an is the main book of religious education, in this study, which we have done in order to contribute to religious education a little, the Qur'an-centered postgraduate theses completed in the field of religious education in Turkey have been examined in terms of subject and method. Detected in the database of the National Thesis Center on the subject; The contents of a total of 80 theses, 65 of which are master's and 15 doctoral theses, were introduced and a general summary was made. However, theses; were also examined in terms of the subjects they dealt with and the methods they used. All the obtained data were interpreted by converting them into graphs. When the Qur'an-centered graduate theses completed in the field of religious education are examined; It was seen that most of the theses were done in Marmara, Selçuk and Bursa Uludağ Universities. The topics covered in the theses included in the research; It was understood that he focused on verses, suras, people, stories, education, methods and concepts. Again, in all of the theses on the subject, it was determined that the qualitative research method was used, and a study in which the quantitative or mixed method was used could not be reached. Documentation and literature review are among the most widely used qualitative research techniques.