Ekolojik bir tiyatroya doğru: Ekoeleştirinin tiyatrodaki yankıları ve örnek çözümlemeler
Towards an ecological theater: The repercussions of ecocriticism in theater and case studies
- Tez No: 810355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN FİRİDİNOĞLU TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez ekolojik düşünme biçimlerinin ve her geçen gün interdisipliner yaklaşımlarla gelişmekte olan ekoeleştiri kuramının tiyatrodaki yankılarını incelemektedir. Bir edebiyat kuramı olarak ortaya çıkan ekoeleştiri, daha sonra farklı disiplinlerde ve sanat dallarında etkilerini göstermeye başlamıştır. Tiyatroda ekolojik yaklaşım, gerek metinsel ve dramaturjik bağlamda, gerekse sahnelemede karşılık bulmuştur. Bu tez, ekoeleştiri kuramının gelişimini, bu kuramın tiyatrodaki etkilerini ve ekodramaturjinin olanaklarını incelemekte, ardından çeşitli metinler ve sahnelemeler aracılığıyla örnek çözümlemeler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the theatrical repercussions of ecological ways of thinking and ecocritical theory, which is developing day by day with interdisciplinary approaches. Ecocriticism, which emerged as a literary theory, later began to show its effects in different disciplines and branches of art. The ecological approach in theater has found a response both in the textual and dramaturgical context and in the staging. This thesis examines the development of ecocritical theory, its effects on theater and the possibilities of ecodramaturgy, and then reveals exemplary analyses through various texts and stagings.