Politik haklar ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkinin seçilmiş gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından incelenmesi ve Suriye'nin geleceği için öneriler
A study of the relationship between political rights and the economic development in selected developed and developing countries and recommendations for the future of Syria
- Tez No: 810410
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez politik haklar ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi Suriye'nin geleceğine ışık tutarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma politik hakların ekonomik kalkınmadaki önemini ve ekonomik kalkınmanın politik haklardaki önemini değerlendirmek için önceki çalışmaların eleştirilerini ve eksikliklerini analiz ettikten sonra farklı bir metodoloji kullanmaktadır. Birinci bölüm ekonomi ve kurumlar arasındaki etkileşimi değerlendirmekte ve kurumların ekonomik performansı iyileştirmede rol oynadığını savunmaktadır. İkinci bölüm ekonomik gelişmenin belirleyicilerini tanımlayıp tartışmakta ve politik hakların ampirik olarak nasıl ölçüleceğini incelemektedir. Bu bölümdeki literatür taraması politik haklar ve ekonomik kalkınma arasında bir ilişki olduğuna dair yeterli kanıt sunmaktadır. Üçüncü bölüm gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerde politik hakların ekonomik kalkınmaya neden olduğunu ve ekonomik kalkınmanın politik haklara neden olduğunu gösteren sonuçlarla bu ilişkiyi ampirik olarak incelemektedir. Çalışma iyi bir ekonomik kalkınma düzeyi gerçekleştirmek için demokrasinin ve devletin kurumsal kapasitesinin iyi kurulduğu yerlerde daha fazla politik haklara sistematik bir geçiş önermektedir. Ayrıca, Suriye'de siyasi farkındalığın temelinin yeniden inşa edilmesini, siyasi katılımı ve bilgiyi geliştirmek için halkın sivil toplum kuruluşlarında görev almasını tavsiye etmektedir. Genel olarak, çalışma ekonomik kalkınmanın sağlanmasında hem politik hakların hem de ekonomik performansın önemini vurgulamakta ve siyasi geçiş mekanizmaları ile sağlam ve nitelikli kurumların inşa edilmesi konusunda daha fazla araştırmaya duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between political rights and economic development, with a spotlight on future of Syria. The study employs a different methodology, after analyzing the criticisms and shortcomings of previous studies, to evaluate the significance of political rights in economic development and vice versa. The first chapter evaluates the interaction between economy and institutions, arguing that institutions play a role in improving economic performance. The second chapter defines and discusses the determinants of economic development and examines how to measure political rights empirically. The literature review in this chapter finds that there is sufficient evidence that political rights and economic development are related. The third chapter examines this relationship empirically, with results showing that in developing countries and developed countries, political rights cause economic development and economic development also cause political rights. The study suggests that democracy and some constraints on economic freedom are necessary conditions for achieving significant levels of economic development in developing countries but recommends a systematic transition to more political rights where the institutional capacity and capability of the state is well established. It also recommends rebuilding the basis of political awareness in Syria and working in non-governmental organizations to foster political participation and knowledge. Overall, the study highlights the importance of both political rights and economic performance in achieving economic development and emphasizes the need for further research on political transition mechanisms and building solid and qualified institutions.