Yatırımcıların ve yerel halkın alan yönetimi uygulamaları hakkındaki düşüncelerini belirlemeye yönelik bir araştırma: Kapadokya örneği
A research on determine the opinions of investors and local people about area managemnet practices: Example of Cappadocia
- Tez No: 810411
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmadaki amaç Kapadokya'da bulunan yerel halkın ve yatırımcıların Kapadokya alan yönetimi uygulamaları hakkındaki düşüncelerini belirlemektir. Bu amaçla koruma kavramı, dünyada ve Türkiye'de koruma kavramının gelişimi, kültürel miras ve alan yönetimi kavramı, Kapadokya alan yönetimi konuları detaylı olarak ele alınmıştır. Ele alınan konular çerçevesinde araştırmanın amacına uygun olarak dört hipotez kurulmuş ve anket uygulaması Kapadokya'da bulunan yerel halka ve yatırımcılara yapılmıştır. Araştırma kapsamında 355 adet anket toplanmıştır. Kapadokya alanında bulunan yerel halka ve yatırımcılara uygulanan anket çalışmasından elde edilen veriler uygun analiz yöntemleri kullanılarak test edilmiş ve belirlenen hipotezlerin ne derecede desteklendiği ortaya konulmuştur. Araştırmada bağımsız örneklem T-testi ve Anova analizleri yapılmıştır. Katılımcıların bölgede bulunma şekillerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Katılımcıların eğitim durumlarına ilişkin yapılan farklılık analizinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğu, kültürel miras varlıklarının korunmasından alan yönetimi başkanlıklarının, kültür ve turizm bakanlığının, yatırımcıların, yerel halkın ve belediyelerin sorumlu olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of local people and investors in Cappadocia about Cappadocia area management practices. For this purpose, the concept of conservation, the development of the concept of conservation in the world and in Turkey, the concept of cultural heritage and area management, Cappadocia area management issues are discussed in detail. Within the framework of the issues addressed, four hypotheses were established in accordance with the purpose of the research and the survey application was made to the local people and investors in Cappadocia. Within the scope of the research, 355 questionnaires were collected. The data obtained from the survey applied to the local people and investors in the Cappadocia area were tested using appropriate analysis methods and the extent to which the hypotheses were supported were revealed. Independent sample T-test and Anova analyses were performed in the research. A statistically significant difference was found according to the way the participants were in the region. A significant difference was found in the difference analysis regarding the educational status of the participants. As a result of the research, the majority of the participants think that area management presidencies, the Ministry of Culture and Tourism, investors, local people and municipalities are responsible for the protection of cultural heritage assets.