İngiltere'nin 1990-1998 yılları arasındaki Irak politikası
Britain's Iraq policy between 1990-1998
  1. Tez No: 810430
  2. Yazar: NURİ CEM TABANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ortadoğu'daki diğer devletler gibi Irak'ta zengin petrol rezervlerine sahip olması, İngiliz sömürgeciliğinin bağlantı noktası olan Basra Körfezi'nde bulunmasından dolayı İngilizlerin bölgedeki yerel müttefiklerinden biri olmuştur. Ancak 14 Temmuz 1958 darbesinden sonra İngiliz etkisinden çıkan ve çıkarlarını tehdit eden Irak, İngiliz politikasında yerel müttefikten yerel düşmana dönüşmüştür. İran-Irak Savaşı'nın yaratmış olduğu ekonomik problemler ile 1920'lerden beri sürdürdüğü Kuveyt'in kendi eyaleti olduğunu ileri süren Irak, 1990 yılında Kuveyt'i işgal etmiştir. İngiltere, eski müttefikinin çıkarlarını tehdit eden bu girişiminin karşısında yer almıştır. Körfez Savaşı sonrasında İngiltere, Irak'ın içinde bulunduğu zor durumdan faydalanarak ayaklanan Kürt grupları kullanarak Irak'ın fiilen bölünmesine neden olmuştur. Kuzey Irak'ta oluşturulan uçuşa yasak bölgenin ve dış desteklerin sağlamış olduğu korumayla Kürtler de facto Kürt devletini kurmuşlardır. Bu çalışmanın amacı, 1990-1998 yılları arasında İngiltere'nin Irak'a yönelik ekonomik, siyasi ve askeri politikalarını göstermek ve bu politikaları belirleyen etkenleri ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Like other states in the Middle East, Iraq has been one of the local allies of the British in the region, as it has rich oil reserves and is located in the Persian Gulf, which was the connection point of British colonialism. However, after the 14 July 1958 coup, Iraq, which emerged from the British influence and threatened its interests, turned from a local ally to a local enemy in British policy. Iraq, which claims that Kuwait is its own province, which it has maintained since the 1920s due to the economic problems caused by the Iran-Iraq War, invaded Kuwait in 1990. Britain stood against this initiative, which threatened the interests of its former ally. After the Gulf War, Britain took advantage of the difficult situation Iraq was in and used Kurdish groups that rebelled, causing the de facto division of Iraq. With the protection provided by the no-fly zone and foreign support established in Northern Iraq, the Kurds have established a de facto Kurdish state. The aim of this study is to show the economic, political and military policies of the UK towards Iraq between the years 1990-1998 and to reveal the factors that determine these policies.