Karabalık (clarias gariepinus) spermasının farklı pH'larda kısa süreli saklanması
Short-term storage of african catfish (clarias gariepinus) sperm in different pHs
- Tez No: 810431
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BÜYÜKLEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, spermanın kısa süreli muhafazasında farklı pH derecelerinde spermatozoon motilitelerinin korunup korunmayacağının tespit edilmesidir. Kısa süreli soğutma yöntemi spermanın saklanması ve kullanılması amacıyla birçok canlı türünde uygulanmaktadır. Su ürünlerinde son yıllarda kullanımı artan bir yöntemdir. Spermanın soğuk muhafazası, soğutulacak spermanın önce koruyucu maddelerle bir araya getirilerek dengelenmesi, sonra belirli bir hızla soğutulması ve gelişimlerine izin verecek fizyolojik solüsyonlar içerisine alınması esasına dayanır. Bütün bu işlemler yapılırken; hücre hasarı minimal olmalıdır, hücrenin yapısal bütünlüğü ve fonksiyonel özellikleri korunmalıdır (Holt,2000). Balık kültüründe spermanın soğuk olarak saklanmasının birçok faydası bulunmaktadır. İstenen karakterler elde etme, istenen karakterlerde seleksiyon yaparak bir örneklik oluşturmak, hibrid yavru elde etme, enfeksiyonların yayılma riskini azaltma gibi avantajlara sahiptir. Tarım ve hayvancılık, gıda maddeleri ihtiyaçlarını karşılayan, bu yüzden de yaşamı doğrudan ilgilendiren vazgeçilmez bir ekonomik faaliyettir. Son yıllarda önemli derecede gelişme kaydeden hayvansal üretim faaliyetleri içerisinde değerlendirilen balık yetiştiriciliğinde, özellikle ıslah konusunda henüz istenilen düzeye ulaşılamamıştır. Bu çalışmada karabalıklarda spermanın farklı pHlarda sulandırıcılar ile kısa süreli soğuk saklanması sonucu motilite faktörlerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the fertilization of sperm at different pH degrees in the short -term preservation of sperm will be preserved. This method is applied in many species for sperm storage and use. It is a method that has increased its use in aquaculture in recent years. The cold storage of the sperm is based on the fact that the sperm to be cooled is first combined with protective agents, then cooling at a certain speed and taking it into physiological solutions that allow their development when it is reused. While doing all these procedures; Cell damage should be minimal, the structural integrity and functional properties of the cell should be maintained (Holt,2000). The cold storage of the sperm in fish culture has many benefits. It has advantages such as obtaining the desired characters, creating a sample by selection in desired characters, obtaining hybrid puppies, and reducing the risk of spreading infections. Agriculture and animal husbandry is an indispensable economic activity that meets the needs of foodstuffs and therefore directly concerns life. Fish cultivation, which has been evaluated within the animal production activities that have developed significantly in recent years, has not yet reached the desired level of breeding. In this study, the short -term cold storage of the sperm in marine fish is discussed with pH factors affecting the result with dilutors at different pH.