Endüstri 4.0'ın mimarlığın geleceğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of Industry 4.0 on the future of architecture
  1. Tez No: 810452
  2. Yazar: SEMİNA AKYAPI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF GÜNELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüze kadar üç tane endüstri devrimi yaşanmış olup, içinde bulunduğumuz dönemde ise Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan endüstrinin 4. evresine geçiş başlamıştır. Önceki endüstri devrimleri, endüstrileşme süreçlerine getirdikleri yeniliklerle sadece üretim sistemlerini değiştirmekle kalmamış, endüstriden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenebilecek olan pek çok alanda da köklü bir değişime sahne olmuştur. İlerleyişini devam ettiren Endüstri 4.0'ın belli bir olgunluğa erişmesi durumunda, tüm sektörlerin şu anki hallerinden çok farklı bir boyuta geçmesi beklenmektedir. İçinde bulunulan dönemin göstermekte olduğu ekonomik, teknolojik, siyasi, toplumsal vb. yönlerinden etkilenen mimarlığın, yaşam düzenine bütünüyle tesir etmesi beklenen bu yeni endüstri devriminden de etkilenecek oluşu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu çalışmada, kendisiyle yeni tanışılan ve literatüre Endüstri 4.0 olarak girmiş olan kavramın mimarlık üzerinde yaratabileceği etkilerin, kent ölçeğinden yapı birimine kadar geniş perspektif üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda önceki endüstri devrimleri ve meydana getirdiği toplumsal sonuçlar detaylı olarak açıklanmıştır. Daha sonrasında endüstrileşmenin mimarlık üzerinde ne gibi etkiler sergileyebileceğinin anlaşılması üzerine, Birinci Endüstri Devrimi itibariyle başlayan endüstrileşmeyle birlikte mimarlıkta yaşanan dönüşüm incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında Endüstri 4.0 kavramı üzerinde durulmuştur. Nasıl ortaya çıktığı anlatılmış, kapsamında bulundurduğu ve dünyada pek çok atılıma yol açması beklenen teknolojiler açıklanmıştır. Üçüncü kısım ise çalışmanın esas odaklandığı bölümü oluşturmuştur. Hem sosyal hem de teknolojik olarak yapılan incelemelerle, Endüstri 4.0 ekseninde gelişen ve mimarlıkla bağlantısı olan tüm faktörler, gelecekte mimarlıkta ne gibi farklılaşmalara sahne olabileceği ihtimalleri üzerinde durularak ele alınmıştır. Çalışmanın en sonunda ise elde edinilen bilgiler ışığında değerlendirme yapılmıştır. Edinilen bilgilere ulaşma noktasında yerli ve yabancı pek çok kaynak toplanmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been three industrial revolutions to date, and in the current period, the transition to the 4th phase of the industry, also called Industry 4.0, has begun. The previous industrial revolutions not only changed production systems with the innovations they brought to the industrialization processes, but also witnessed a radical change in many areas that could be directly or indirectly affected by the industry. In case Industry 4.0, which continues its progress, reaches a certain maturity, it is expected that all sectors will go to a very different dimension from their current state. It is an inevitable fact that architecture, which is affected by economic, technological, political, social, etc. that period shows aspects, will also be affected by this new industrial revolution, which is expected to affect the living order completely. In this study, it is aimed to examine the effects of the concept, which has just introduced with itself and entered the literature as Industry 4.0, on architecture from a broad perspective from the city scale to the building unit. The study is divided into three parts. In the first part, the previous industrial revolutions, and the social consequences that they brought were explained in detail. Afterwards, to understand what kind of effects industrialization might have on architecture, the transformation of architecture with industrialization that started from the First Industrial Revolution was examined. In the second part of the study, the concept of Industry 4.0 is emphasized. It has been explained how it emerged and the technologies it covers which are expected to lead to many breakthroughs in the world are explained. In the third chapter, has focused on the main part of study. With both social and technological examinations, all the factors that have developed in the axis of Industry 4.0 and have a connection with architecture have been discussed by emphasizing the possibilities of what kind of differentiations may be seen in architecture in the future. In the last part of study, an evaluation was made in the light of the information obtained. Reaching the information obtained, many domestic and foreign sources were collected and examined.