Effect of A12O3 and hydroxyapatite addition on mechanical properties of 316L stainless steel produced by powder metallurgy
Toz metalürjisi ile üretilen 316L paslanmaz çeliğe Al2O3 ve hidroksiapatit ilavesinin mekanik özelliklere etkisi
- Tez No: 810473
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET AKİF ERDEN, Assoc. Prof. Dr. AHMET SERDAR GÜLDİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, biyomedikal uygulamalarda kullanılan metal tozu yöntemi ile üretilen 316L paslanmaz çeliğin, biyomateryallerden Hidroksiapatit ve Al2O3 alaşım elementleri ilave edilerek mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Biyomalzemeler, kemik yaralanmalarında kemik yerine kullanılan, vücut ile uyumlu, vücuda zarar vermeyen ve toksik maddeler içermeyen malzemelerdir. AISI 316L, biyomateryal olarak kullanılan bir malzeme olmasına rağmen, buna eklenen yeni alaşımlı malzemeler ve farklı üretim yöntemleri ile mukavemetini ve korozyon direncini arttırmak mümkündür. Bu çalışmada toz metalurjisi ile üretilecek olan AISI 316L malzemesine alüminyum oksit ve hidroksiapatit ilave edilerek mekanik özellikleri incelenecektir. Çalışmanın amacı, biyomalzeme olarak kullanıma uygun mekanik özellikleri yüksek biyomalzemeler üretmek, ayrıca mekanik özelliklerini kaybetmeden biyo-özelliklerle uyumlu malzemeler üretmektir. Bu kapsamda biyouyumlu çeliklerin toz metalürjisi üretim yöntemleri ile incelenmesi, biyomedikal alanda yaygın olarak kullanılan çeliğin toz metalürjisi yöntemi kullanılarak 316L paslanmaz çeliğin Hidroksiapatit ve Al2O3 ilavesi ile daha düşük maliyetli, biyouyumlu, daha verimli hale getirilmesi ve hidroksiapatit ve alüminyum oksit alaşımının AISI 316L'nin işlenebilirliğine etkilerinin ortaya konulması bu çalışmanın amaçları arasında sıralanabilir. Çalışmada AISI 316'ya farklı oranlarda eklenen Hidroksiapatit ve Alüminyum Oksit'in mekanik özellikleri ve işlenebilirliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üretim sonrası çalışma ile üretilen farklı oranlarda hidroksiapatit ve alüminyum oksit içeren malzemelerin yüzey pürüzlülük değerleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the mechanical properties of 316L stainless steel produced by metal powder method, which is used in biomedical applications, by adding Hydroxyapatite and Al2O3 alloying elements, which are biomaterials. Biomaterials are materials that are used instead of bones in bone injuries, are compatible with the body, do not harm the body and do not contain toxic materials. Although AISI 316 is a material used as a biomaterial, it is possible to increase its strength and corrosion resistance with new alloy materials and different production methods added to it. In this study, aluminum oxide and hydroxyapatite will be added to AISI 316 material, which will be produced by powder metallurgy, and its mechanical properties will be examined. The aim of the study is to produce biomaterials with high mechanical properties suitable for use as biomaterials, also to produce materials compatible with bio-properties without losing mechanical properties. The aims of this thesis are to examine biocompatible steels by powder metallurgy production methods, to make the steel which is widely used in biomedical field, lower in cost and more efficient with the addition of Hydroxyapatite and Al2O3 and to examine biocompatible steels by powder metallurgy production methods. Determination of the effects of hydroxyapatite and aluminum oxide alloy on the machinability of AISI 316. In the study, the effects of Hydroxyapatite and Aluminum Oxide added to AISI 316 at different rates on its mechanical properties and machinability will be examined. After milling, the surface roughness values of the materials containing different ratios of hydroxyapatite and aluminum oxide produced by the study will be evaluated.