Alkol kullanım bozukluğunun yaş tahmininde kullanılan DNA metilasyon belirteçlerine etkisi
The effect of alcohol use disorder on DNA methylation markersused in predicting age
- Tez No: 810474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL FİLOĞLU TÜFEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaş tayini, adli kimliklendirme çalışmalarında kişileri ayırt etmede kullanılan temel parametrelerden biridir. Geleneksel yöntemler olan diş, kemik ve iskelet yapısının radyolojik yöntemler ile incelenmesiyle yapılan yaş tayini; gelişen teknoloji ile yaşlanmanın dokularda yaptığı moleküler değişimlerin incelenmesiyle de yapılmaya başlanmıştır. Bu yöntemlerden biri olan epigenetik mekanizmaların incelenmesiyle özellikle kan ve tükürük dokularında yaş tayin panelleri geliştirilmiş ve geliştirilmektedir. Bu çalışmada İ.Ü-C Adli Tıp ve Adli Bilimler Adli Genetik Ar-Ge laboratuvarında geliştirilen bukkal svaptan DNA metilasyon yaş tayin panelinin alkol kullanım bozukluğu olan kişilerdeki yaş tahminin etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya onam veren düzenli alkol kullandığı bilinen 19-63 yaş arası 47'si erkek, 15'i kadın 62 kişiden bukkal svap örnekleri toplandı. Örnekler bisülfit dönüşümü ve SNaPshot yöntemi kullanılarak analiz edildi. Elde edilen metilasyon değerleri IBM SPSS Programında geliştirilen modelde, Microsoft Excel programı kullanılarak biyolojik yaş tayini yapıldı. Buna göre ASPA (chr17:3476273), FHL2 (chr2:105399282) ve SLC12A5(chr20:46021686) lokuslarını içeren ve MAE (Ortalama mutlak hata, Mean absolute error) ± 7,07 yıl hata payına sahip 3-CpG ana modelle yapılan araştırmada alkolün sapmaya neden olduğu bulundu. Örnekler, kişilerin haftalık alkol tüketim miktarı, cinsiyet, sigara kullanımı ve ailede bağımlı birey olup olmaması durumuna göre gruplandırıldı. Alkol tüketim miktarına göre bakıldığında ağır içicilerin (MAE=12,14 yıl) ve hafif içicilerin (MAE=11,15 yıl); orta içicilere kıyasla (MAE=7,95 yıl) daha çok sapmaya sebep olduğu bulundu. Alkolün kadınlarda erkeklere göre daha çok sapmaya sebep olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak bu modelle yapılan yaş tahmininde alkolün etkisinin dikkate alınması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Age prediction is one of the fundamental parameters used to distinguish people in forensic identification. Age started to predict by using traditional methods like analyzing the structure of skeletal, bones, and teeth by using radiological methods; with the developing technology, it has started to be done by examining the molecular changes that aging makes in the tissues. Age prediction models especially from blood and saliva have been developed and are being developed by examining epigenetic mechanisms which is one of these molecular methods. In this study, the effect of alcohol on the buccal swab DNA methylation panel that was developed on İ.Ü.C Legal Medicine and Forensic Science Forensic Genetics R&D laboratory was investigated. In this study, buccal swab samples were collected from 62 people, 47 men and 15 women, aged 19-63 who were known to use alcohol regularly every week. Samples were analyzed using bisulfite treatment and the SNaPshot assay. The biological age of samples was estimated by Microsoft Excel from obtained methylation values by using an equation that was developed by IBM SPSS software. It was known that the 3-CpG model that contains ASPA (chr17:3476273), FHL2 (chr2:105399282) and SLC12A5(chr20:46021686) genes, have MAE (Mean absolute error) ± 7,07 years of error margin. According to our research, alcohol accelerates aging for 2,26 years. Study groups were categorized according to their alcohol consumption per week, BMI (body mass index), gender, smoking, and paternal alcohol addiction. Considering the amount of alcohol consumed per week; heavy drinkers (MAE= 12,14 years) and light drinkers (MAE=11,15 years) that shows higher deviation compared to moderate drinkers (MAE=7,95). It was observed that women cause more deviation than men. These results show that considering the effect of alcohol on this panel is important for obtaining a more reliable result.