Baycu Noyan ve Geyhatu'nun Anadolu'ya seferleri ve etkileri
Baycu Noyan and Geyhatu's invasions to Anatolia and their effects
- Tez No: 810485
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada Baycu Noyan ve Geyhatu Han'ın, dönemin güçlü devletlerinden biri olan Anadolu Selçuklu Devleti'ne yaptığı seferler ve bu seferlerin etkileri ele alınmıştır. Şöyle ki Anadolu Selçuklu Devleti, Baycu Noyan'ın seferleriyle tabi bir devlet haline gelmiştir. Geyhatu Han'ın seferleriyle ise tamamen ele geçirilip sadece ismen var olmuştur. Bu çalışma ile Anadolu tarihini derinden etkileyen bu sürecin nedenleri ve olumlu-olumsuz etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın Giriş Bölümünde tezin kapsamı, genel bağlamda Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğol Devleti tarihleri ve bu iki devletin ilk ilişkileri hakkında kısa bilgiler aktarılmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümünde Baycu Noyan'ın hayatı ve Anadolu seferleri ile sonuçları ele alınmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümünde Geyhatu Han'ın hayatı, Anadolu Valiliği ve ilhan ilan edildikten sonra tekrardan Anadolu'ya gelmesi hakkında bilgiler aktarılmıştır. Çalışmanın Üçüncü Bölümünde ise yapılan bu seferlerin Anadolu'ya etkileri ele alınmıştır. Tez çalışması elde edilen bilgilerin ve tespitlerin Sonuç Bölümünde aktarılmasıyla sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the invasions of Baycu Noyan and Geyhatu Khan, who were powerful figures of their time, in the Anatolian Seljuk State, and their impacts. The Anatolian Seljuk State managed to survive as a vassal state through the invasions of Baycu Noyan. However, it was completely conquered and existed only in name through the expeditions of Geyhatu Khan. This study evaluates the causes and positive-negative effects of this process, which deeply influenced Anatolian history. In the Introduction section of the study, the scope of the thesis, brief information about the history of the Anatolian Seljuk State and the Mongol Empire in a general context, and the initial relations between these two states are provided. The first chapter of the study discusses the life of Baycu Noyan, his invasions in Anatolia, and their consequences. The second chapter provides information about the life of Geyhatu Khan, his appointment as the governor of Anatolia, and his return to Anatolia after the establishment of the Ilkhanate. The third chapter examines the impacts of these invasions on Anatolia. The thesis concludes with the Conclusion section, where the acquired information and findings are presented.