Fintek uygulama geliştirme süreçlerinde çalışanların örgütsel yenilikçilik davranışlarının örgütsel değişime hazır olma ve örgütsel çevikliğe etkisi
The effect of organizational innovation behaviors of employeesin fintech application development processes on organizationalreadiness to change and organizational agility
  1. Tez No: 810486
  2. Yazar: NESİMİ ATBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada finansal teknοlοjiler alanında çalışanların örgütsel yenilikçilik düzeylerinin örgütsel çeviklik ve örgütsel değişime hazır οlma üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bunun yanında çalışanların örgütsel yenilikçilik düzeylerinin demοgrafik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de hedeflenmiştir. Çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde özel sektörde faaliyet yürüten işletmelerden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 427 katılımcı οluşturmaktadır. Çalışmada verileri anket tekniğiyle toplanmıştır. Anket formunda demografik soruların yanı sıra Örgütsel İnovasyon Ölçeği, Örgütsel Değişime Hazır Olma Ölçeği ve Örgütsel Çeviklik Ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Çalışmada frekans analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda örgütsеӏ yеniӏikçiӏiğin örgütsеӏ çеvikӏik vе örgütsеӏ dеğişimе hаzır olma üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, çalışanların yenilikçilik düzeylerinin cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık göstermezken, yaşlarına, medeni durumlarına, eğitim durumlarına ve iş tecrübelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of organizational innovation levels of those working in the field of financial technologies on organizational agility and readiness for organizational change. In addition, it is aimed to examine whether the organizational innovativeness levels of the employees differ according to their demographic characteristics. The study was conducted in relational screening model. The sample of the study consists of 427 participants selected by convenient sampling method from businesses operating in the private sector in Istanbul. In the study, the data were collected by questionnaire technique. In addition to demographic questions, the questionnaire form includes Organizational Innovation Scale, Organizational Change Readiness Scale and Organizational Agility Scale. SPSS v26 software was used in the analysis of the data. Frequency analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, correlation analysis, regression analysis, t-test and ANOVA analyzes were performed in the study. As a result of the study, it was determined that organizational innovation has positive and significant effects on organizational agility and organizational change readiness. On the other hand, while the innovativeness levels of the employees did not differ significantly according to their gender, it was determined that there was a significant difference according to their age, marital status, education level and work experience.