İzmir Körfezi'nde yaşayan bazı bentik canlılarda ağır metal birikim düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 6150
  2. Yazar: ERKAN DEMİRKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET îzmir körfezi, çevresinde yer alan çok sayıdaki endüstri kuruluşları nedeniyle yüksek düzeyde sanayi kir liliğinin ve buna bağlı olarak da, ağır metal kirliliğinin etkisindedir. Bu çalışmada,îzmir körfezinden toplanan ü.lactuca L., Codium tomentosum (H.), Penaeus kerathurus (F.), Solea vulgaris Q., Buglossidium luteum (R.), ; Arnoglossus laterna (W.) ve Gobius niger L. 'de bazı me tallerin (Hg-, t,Cd,Fb,Cu,Fe,Mn,Zn) birikim düzeyleri araş tırılmıştır. Ortalama Hgj j. ve Cd konsantrasyonları 0.018- 0.038 }i&&20t sT1 yaş ağırlık ve 0.083-0.142 ugCd g_1yaş ağırlık arasında değişmekte ve en düşük S. vulgaris, en yüksek ü.lactuca' da bulunmuştur. Pb değerleri 1.099-3.260 ugPb g yaş ağırlık olup, en düşük P. kerathurus, en yüksek ü.lactuca'da bulunmuştur. Cu ve Zn değerleri ise sırası ile, 0.670-5.246 ugCu g_1yaş ağırlık ve 3.750-12.416 ugZn g yaş ağırlık arasında olup, en düşük B. luteum ve en yük sek P. kerathurus * da bulunmuştur. Fe ve Mn değerleri 5.428-248.450 ugFe g-1yaş ağırlık ve 0.282-44.920 ugMn g"1 yaş ağırlık arasındadır ve en düşük S. vulgaris, en yüksek 0 »tomentosum' da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Izmir bay has been affected by heavy metal and industrial pollution from the facilities took place around it. In this investigation, the levels of some heavy metals (HgT.,Cd,Pb,Cu,Mn,Fe,Zn) in Ulva lactuca L., C odium to- mentosum (H.), Penaeus kerathurus (F.), Solea vulgaris Q., Buglossidium luteum (R.)f Arnoglossus laterna (W.) and Gobius niger L. collected from Izmir Bay has been studied. As the results of these studies mean values of Hg«. and Cd concentration were ranged between 0.018- 0.038 pgH&|jot g-1 wet weight and 0.083-0.142 ugCd g_1wet weight respectively and S. vulgaris included minimum amount of these metals while Ü. lactuca had maximum. Pb values varied between 1. 099-3.260 ugPb g wet weight in P. kerat hurus as minimum and in Ü. lactuca as maximum respectively. Cu and Zn contents were changed in 0.670-5.246 ugCu g wet weight and 3.750-12.416 ugZn g wet weight respectively, Maximum Cu and Zn contents were in P. kerathurus and minimum was in B. luteum. Fe and Mn contents of S. vulgaris were minimum and of C.tomentosum were maximum and ranged between 5.428-248.450 ugFe g“1 wet weight and 0.282-49.920 jagMn g”1 wet weight