Okul müdürlerinin hesap verebilirlik düzeyleri ile öğretmenlerin motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between accountability levels of school administrators and teachers' motivation
- Tez No: 810514
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin hesap verebilirlik düzeyleri ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel olarak yürütülen çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak ili ve ilçelerinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında görev yapan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinden rastgele seçilen 348 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Okul Yöneticilerinin Hesap Verebilirlik Davranışları Ölçeği”ve“Öğretmen Mesleki Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Analiz yapılırken veriler SPSS 20,0 (Statistical Package for Social Sciences) programı ile tahlil edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin hesap verebilirliği her zaman düzeyinde, motivasyonu ise olumlu düzeyinde algıladıkları görülmüştür. Ayrıca hesap verebilirlik ve motivasyon düzeyleri öğretmenlerin cinsiyeti, yaşı, mesleki kıdemlerine ve görevlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken eğitim durumuna, okul kademesine ve okul mevcuduna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda hesap verebilirlik ve motivasyon arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Hesap verebilirlik alt boyutlarıyla birlikte öğretmen motivasyonunu %31'e kadar yordadığı görülmüştür. Son olarak öğretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin öğretmenlere yönelik hesap verebilirlik davranışının öğretmen motivasyonu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between school administrators' accountability levels and teacher motivation according to teacher perceptions. The general survey model was used in the quantitatively conducted study. The study group of the research consists of 348 randomly selected teachers from pre-school, primary, secondary and high school levels who work in Zonguldak province in 2022-2023 academic year.“School Administrators' Accountability Behavior Scale”and“Motivation Scale for Teachers”were used as data collection tools. SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences ) program was used while analyzing the data. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and regression analysis were used to analyze the data .As a result of the analysis, it was seen that teachers perceive accountability at the level of each time and motivation at the positive level. In addition, while accountability and motivation levels did not show a significant difference according to teachers' gender, age, professional seniority and duties, it was found out that they showed a difference according to education level, school level and school size. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a weak positive correlation between accountability and motivation . It was observed that it predicted teacher motivation up to 31% along with the sub-dimensions of accountability. Finally, it has been determined that the accountability behavior of school administrators towards teachers according to teachers' perceptions has a significant predictor on teacher motivation.