Mytilene Roma İmparatorluk dönemi sikkeleri
Mytilene Roman Imperial period coins
- Tez No: 810530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tezde; Asya'nın hemen batı kıyısında bulunan Ege'nin en büyük üçüncü adası ve bölge için daima önemli olan Lesbos'un başkenti Mytilene'nin (Midilli) Roma İmparatorluk Dönemi'nde şehirde basılmış olan sikkelerinin değerlendirilerek şehrin para basma politikaları ve ekonomisi hakkında tarihe katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca; adanın coğrafi konumu ve özellikleri, şehrin kuruluş efsanesi ve ada kültüne dahil olan tanrı-tanrıçalar, şenlikler, şehrin Aiol kolonizasyon döneminden Roma İmparatorluk Dönemine kadar olan tarihsel sürecin gelişimi, şehirde bulunan Roma Dönemi yapıları ve kamu görevlileri; yazıtlar, antik kaynaklar, numismatik veriler ve modern kaynaklar göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya esas konu olan sikkelerin tümü; interaktif ortamda yayımlanmış, yurtdışında bulunan çeşitli koleksiyonlardan ve müzayedelerden toplanan sikkelerden oluşmaktadır. Tarihsel çerçeve içerisinde; sikke tipleri, sikkeler üzerinde tasvir edilen imparatorlar, tanrı-tanrıçalar, görevliler ve kişiler; birimler ve sikkeler üzerine vurulan kontrmarklar dönemler halinde tablo ve grafiklerle değerlendirilerek şehrin para basma politikaları ve ekonomisi aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to contribute to the history by evaluating the coins minted in the city of Mytilene (also known as Midilli), the capital of Lesbos, which is the largest third island of the Aegean Sea located on the immediate western coast of Asia, during the Roman Imperial Period, in terms of the city's coin minting policies and economy. The study also examines the island's geographical location and characteristics, the founding myth of the city and the gods and goddesses involved in the island's culture, festivals, the development of the historical process from the Aiolian colonization period to the Roman Imperial Period, the Roman-era structures and public officials in the city, considering inscriptions, ancient sources, numismatic data, and modern sources. All the coins, which are the main subject of the study, consist of coins collected from various collections and auctions abroad, and they have been published in an interactive environment. Within the historical framework, coin types, emperors, gods and goddesses, officials, and individuals depicted on the coins, units, and countermarks on the coins are evaluated in tables and graphics according to periods in order to shed light on the city's coin minting policies and economy.