Konu birleştirme ve birlikte öğrenme yöntemlerinin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme ünitesinde bilişsel ve duyuşsal kazanımlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of subject combination and co-learning methods on the measurement of strength of secondary school 5th students and their cognitive and affective earnings in the friction unit
  1. Tez No: 810531
  2. Yazar: YUNUS ÖZATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı 5. Sınıf Fen Bilimleri dersinde“Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme”ünitesinin öğretiminde İşbirlikli Konu Birleştirme ve Birlikte Öğrenme yöntemlerinin ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal kazanımlarına etkisinin araştırılmasıdır Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bingöl ilinin Solhan ilçesinde 28 Ağustos Ortaokulu ve Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören 64 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı doğrultusunda 33 kişiden oluşan iki deney ve 31 kişiden oluşan iki kontrol gruplarına deneysel işlem öncesinde bilişsel hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek amacıyla 25 maddelik ön bilgi testi, duyuşsal durumlarını tespit amacıyla 5'li likert tipli ders devam, bilimsel tutum ve öz yeterlilik ölçekleri uygulanmıştır. Deneysel işlem sonrasında 17 maddelik son bilgi testi, 5'li likert tipli ders devam, bilimsel tutum, öz yeterlilik ve işbirlikli öğrenme değerlendirme ölçekleri uygulanmıştır. Deneysel işlem sırasında deney gruplarına ''birlikte öğrenme'' ile ''konu birleştirme'', kontrol gruplarına (5A/5B) ise MEB tabanlı öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Ön test son test verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde frekans tablosu, aritmetik ortalama, etki büyüklüğü, standart sapma, t-testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre son test başarı puanları açısından birlikte öğrenme yönteminin uygulandığı öğrenci grupları ile diğer tüm gruplar arasında birlikte öğrenme lehine istatiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmıştır. Son test tutum puanları açısından bilimsel tutum algılarında deney grupları ile kontrol 5/A grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Çalışma gruplarının özyeterlilik algıları arasında istatistiksel olarak fark olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma gruplarının ders devam tutumları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Birlikte öğrenme ve konu birleştirme grupları arasında işbirlikli tutum açısından istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of cooperative subject jigsaw and learning together methods on elementary school fifth grade students' cognitive and affective developments related to the teaching of the“Measurement of Force and Friction”unit. The research was carried out during 2021-2022 academic year with 64 students studying at 28 August Secondary School and Yeşilova Imam Hatip Secondary School in Solhan district of Bingöl province. In line with the purpose of the study, a 25-item pre-knowledge test was applied to two experimental groups of 33 students to determine their cognitive readiness levels before the experimental procedure, and a 5-point Likert-type course attendance, scientific attitude and self-efficacy scales were applied to two control groups of 31 students to determine their affective status. After the experimental process, a 17-item post-knowledge test, 5-point Likert-type course attendance, scientific attitude, self-efficacy and cooperative learning assessment scales were applied. During the experimental process,“learning together”and“subject jigsaw”were applied to the experimental groups, and the curriculum-based learning method was applied to the control groups (5A/5B). Frequency tables, arithmetic mean, effect size, standard deviation, t-test and ANOVA test were used in the statistical evaluation of the pre-test and post-test data. According to the findings, a statistically significant difference was found between the student groups in favor of learning together method in terms of post-test scores. A statistically significant difference was found between the experimental groups and the control 5/A group in favor of study groups for post-scientific attitude scores. It was concluded that there was no statistical difference between the study groups for self-efficacy perceptions. No statistically significant difference was found for course attendance attitudes between study groups. There was no statistically significant difference between the two experimental groups in terms of cooperative attitude.