Improving cultural tourism in Bergama: An analysis of the potential for new cultural tourism products in Bergama including a cultural route between Mytilene and Bergama
Bergama?da kültür turizmini geliştirmek: Bergama ve Midilli arasında bir kültür yolunu da içeren potansiyel yeni kültür turizmi ürünleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 264827
  2. Yazar: PETEK GÖKER ERKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCİENNE TYHS-ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Turizm, Art History, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1166
Özet
Bergama, Türkiye'nin batı kıyısı turizminde stratejik bir öneme ve bir kültür turizmi merkezi olmak için çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bergama, Helenistik, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine dayanan bir çok sayıda tarihi çekim merkezine sahip olmasına rağmen, yerel paydaşlar kentin turizm potansiyelinden kısmen faydalanmışlardır. Bu tez çalışmasında, Bergama'da yeni kültür turizmi ürünlerinin ortaya çıkartılması ve Bergama-Midilli arasında yeni bir kültür yolunun oluşturulması ile sürdürülebilir kültür turizmi hareketinin başlatılabileceği önerilmektedir. Bu yeni projeler, hem Bergama ve bölgede yerel ekonominin gelişmesine hem de Bergama ve Midilli arasında kültürel alışverişin canlanmasına ve yoğunlaşmasına katkıda bulunacaktır. Bu bağlamda, bu tez çalışması ile üç yeni kültür turizmi ürünü önerilmektedir. Bergama için önerilen ilk ürün Kozak Yaylası'nda yeni bir kırsal turizm hareketidir. İkinci kültür turizmi ürünü, seri olarak düzenlenecek olan klasik sanat, el sanatları, felsefe, tarih ve dil derslerini içeren bir dizi yaz okulunun kurulmasını önermektedir. Önerilen üçüncü kültür turizmi ürünü ise Midilli ve Bergama arası bir kültür yolunun oluşturulmasıdır. Bu ürünler, her iki şehrin sakinlerinin de turizmden, gelir ve iş fırsatları bağlamında yararlanmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bergama, has a strategic importance for tourism on the western shores of Turkey and a great potential to be a center of cultural tourism. Even though Bergama has various historical attractions dating to the Hellenistic, Seljuk, and Ottoman times, the local stakeholders have benefited only partially from the tourism potential of the town. In this thesis, it is suggested that through the utilization of new cultural tourism products and the establishment of a new cultural tourist route between Bergama and Mytilene, a sustainable cultural tourism movement can be initiated in Bergama. These new projects will contribute both to a flourishing local economy in Bergama and in the region, and to the revitalization and intensification of cultural exchanges between Bergama and Mytilene. Accordingly, three new cultural tourism products will be proposed within the scope of this thesis. The first product suggested for Bergama is a new rural tourismactivity at Kozak Plateau. A second cultural tourism product is the establishment of a series of on-going summer schools, which will include workshops on arts and crafts, and classes on philosophy, history and languages. The third cultural tourism product proposed is the establishment of a cultural route between Mytilene and Bergama. These aim to expand the income and employment opportunities that residents of both towns could generate from tourism.