Enstalasyon nesnesi olarak seramiğin mekanla ilişkisi
The relationship of ceramics with space as an installation object
- Tez No: 810550
 - Danışmanlar: DR. HÜSEYİN YARKIN BİÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz sanatının etkili anlatım dili olan enstalasyon, 1960'lı yıllardan sonra kavramsal sanatın ortaya çıkmasıyla sanat pratiklerinden biri olmuştur. Sanayi Devrimi ile birçok alanda değişimler meydana gelmiştir ve bu durum sanata da yansımıştır. Hazır-nesne kavramının ortaya çıkmasıyla, sanatçılar gündelik sıradan nesneleri çalışmalarında kullanmışlardır. Günlük kullanım nesnelerini çalışmalarında kullanan sanatçılar, bu nesneleri sergilemek için mekâna ihtiyaç duymuşlardır. Sanatçının nesneye yüklediği anlam ve izleyicinin de bu sürece dahil olması enstalasyon kavramını ortaya çıkarmıştır. Enstalasyon sanatında, resim, heykel, seramik gibi birçok sanat dalından beslenen multidisipliner bir anlayış ortaya çıkmıştır. Seramik sanatı da bu oluşumlardan etkilenmiş ve gelenekselliğin dışına çıkarak yeni arayışlar içine girmiştir. Seramik, malzeme çeşitliliği ve birçok üretim tekniği barındırdığından dolayı sanatçılar tarafından tercih edilmektedir. Tez çalışmasında seramik malzemenin enstalasyon sanatındaki yeri ve mekanla nasıl ilişki kurduğu araştırılmıştır. Birinci bölümde mekân kavramı açıklanmış ve mekânı sanat yapıtına dönüştüren sanatçılar örneklerle açıklanmıştır. Bunun yanında enstalasyon kavramı genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılmış, ortaya çıkışı ve geçmişten günümüze kadar olan gelişimi, sanatçıların mekân düzenlemeleriyle açıklanarak örnekler verilmiştir. İkinci bölümde ise seramiğin tanımı yapılmış, Dünya'da ve Türkiye'de seramiğin günümüze kadar gelişimi hakkında bilgi verilmiş, sanatçıların seramiği mekânda nasıl düzenledikleri örnek çalışmalar üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Installation, which is the effective expression language of today's art, has become one of the practices of art with its emergence after the 1960s. With the Industrial Revolution, changes occurred in many areas and this situation was also reflected in art. With the advent of the ready-made concept, they used ordinary sheets of their components. They needed a space to exhibit their richness, which houses objects of daily use. The meaning that the artist attributes to the object and the involvement of the audience during this period revealed the concept of installation. A multidisciplinary approach has emerged in the art of installation, managed by many art workers such as painting, sculpture and ceramics. The art of ceramics was also influenced by these formations and entered into new searches that went beyond the traditional. Ceramic is preferred by its content because of its material structure and many production technologies. The place of the thesis consumers in the field of installation of ceramic products and how they relate to the space have been researched. The concept of the first building is explained, and its space is explained with frames that are transformed into a work of art. In addition, the concept of installation has been tried to be explained in general terms, the emergence and development from past to present are explained with the space arrangements of the artists and pictures are given. In the second region, the definition of ceramics was made, information was obtained about the existence of ceramics in the world and in Turkey, and how the artists arranged the ceramics in the space was tried to be explained through a case study.