4. sınıf sosyal bilgiler dersinde oyunla öğretim etkinliklerinin öğrenci açısından incelenmesi: Bir eylem araştırması
Examination of teacher and student activities in the 4th grade social studies course: An action research
- Tez No: 810564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OĞUZ HAÇAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmanın amacı, 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde oyunla öğretimin“Üretim, Dağıtım, Tüketim”öğrenme alanında hedeflenen kazanımları öğrenmede, öğrencinin başarısına ve tutumlarına etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ili merkez ilçesinde bulunan bir ilkokulda 4.sınıfta öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, Kan ve Gömleksiz (2013) tarafından geliştirilen“Sosyal bilgiler dersi tutum ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen üretimden tüketime akademik başarı testi kullanılmıştır. Ayrıca öğrenci günlükleri, çalışma yaprağı, eğitsel oyunlar kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama ve veri toplama aşamaları 7 hafta içinde 15 ders saati süresinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel veri analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda akademik başarı testi ön test ve son test puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Akademik başarı testi ön test sonuçları kapsamında cinsiyete göre anlamlı farklılık olmasına karşın, son test sonuçlarına göre farklılık tespit edilmemiştir. Cinsiyete göre ön test ve son test sosyal bilgiler dersi tutum ölçeği sonuçları istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Sosyal bilgiler tutum ölçeği ön test puan ortalamaları son test tutum ölçeği puan ortalamaları ile karşılaştırıldığında son test puan ortalamalarının ön test puan ortalamalarından yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrenci günlüklerinde en çok“eğlence”kavramı, ikinci olarak“öğreticilik”kavramı, son olarak da“sosyallik”kavramı ifade edilmiştir. Sosyal bilgiler dersinde oyunla öğretim uygulandığında öğrencilerin eğlenerek öğrendiği ve sosyalleştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Benzer çalışmalar sosyal bilgiler dışında tüm ders ve tüm sınıf seviyelerinde yapılabilir. Okullarda oyunla öğretim uygulamaları artırılabilir. Verimli ve etkili bir öğretme ve öğrenme süreci oluşturmak için farklı konularda eğitsel oyunlarla dersler tasarlanabilir. Oyunla öğretim yönteminin önemini ortaya koyan beceri, bilgi, değer ve kavramlar etkili yöntem ve tekniklerle öğrencilere kazandırılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilgiler, Oyunla Öğretim, Eylem Araştırması, Eğitsel Oyunlar. Haziran 2023, 131 Sayfa
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of using games to teach the“Production, The aim of this research is to determine the effect of teaching through gamification on students' achievement and attitudes in the ”Production, Distribution, Consumption“ learning domain in 4th grade social studies. The study group of the research consists of 30 students studying in the 4th grade of a primary school in the central district of Kastamonu province during the 2021-2022 academic year. In the research, the ”Social Studies Lesson Attitude Scale“ developed by Kan and Erkensiz (2013) and the academic achievement test from production to consumption developed by the researcher were used. In addition, student diaries, worksheets, educational games were used. The implementation and data collection phases of the research were carried out over a period of 7 weeks and 15 class hours. SPSS 25.0 software was used for the analysis of quantitative data, and content analysis was employed for qualitative data. The research findings revealed a statistically significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the academic achievement test. Although there was a significant difference in the pre-test results of the academic achievement test according to gender, no difference was found in the post-test results. There was no statistically significant difference in the pre-test and post-test results of the social studies attitude scale according to gender. When comparing the scores of the pre-test and post-test of the social studies attitude scale, it was determined that the post-test scores were higher than the pre-test scores. The student diaries indicated that the concept of ”fun“ was mentioned the most, followed by ”instructiveness,“ and finally ”socialization." Further research can be conducted on new techniques and methods that support students' active participation in the lessons and provide experiential learning. Similar studies can be conducted in all subjects and grade levels, not just in social studies. The implementation of gamification in schools can be increased, and educational games can be designed for different topics to create a productive and effective teaching and learning process. Skills, knowledge, values, and concepts that demonstrate the importance of teaching through gamification can be imparted to students through effective methods and techniques. KEYWORDS: Social Studies, Gamification, Action Research, Educational Games. June 2023, 131 Page