Amasya (Suluova) çeltek kömür madeni atık alanlarında yetişen bazı bitkilerin kök bölgesinden fosfor çözen bakterilerin izole edilmesi ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Isolation of phosphorus-solving bacteria from the root region of some plants growing in celtek coal waste areas of Amasya (Suluova) and determination of the biochemical properties
- Tez No: 810578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Amasya ili Suluova Çeltek kömür madeni atık alanlarında yetişen bazı bitkilerin rizosfer bölgesinden fosfor çözücü bazı bakterilerin izolasyonu, tanısı ve bakterilerin biyokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Yapılan izolasyon çalışmasında fosfor çözen 14 bakteri izolatı elde edilmiştir. Bakterilerin fosfor çözme indeksleri 3.21 -1.2 arasında değiştiği belirlenmiştir. Yüksek miktarda fosfor çözen be14 izolatının sentezlediği organik asitlerin belirlenmesine yönelik yapılan GC-MS analizinde izolatın %14.24 oranında asetik asit salgıladığı belirlenmiştir. İzolatlar arasında be1 izolatı 796,16 ppm ile en yüksek miktarda İAA ürettiği tespit edilmiştir. En düşük miktarda ise 140,91 ppm ile be15 izolatı İAA üretmiştir. İzolatların CAS agar besiyeri kullanılarak siderofor üretme indekslerinin belirlenmesinde siderofor üretme indeksi en yüksek 3,3 değeri ile be6 izolatı tespit edilirken en düşük siderofor üretme indeksi 1,1 ile be1 izolatı belirlenmiştir. İzolatlar arasında be24 izolatı ise 6,6 indeks ile en yüksek miktarda proteaz aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Mikroorganizmaların amilaz aktivitelerinin belirlenmesinde be12 izolatı 5,3 indeks değeri ile en yüksek miktarda amilaz aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. be9 izolatı ise 2,1 indeks değeri ile en yüksek miktarda kitinaz enzim aktivitesi gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmada MALDİ-TOF analizi ile bakteri izolatlarının tür düzeylerinde teşhisleri yapılmıştır. Tanılama sonuçlarına göre 14 izolat ;Bacillus mojavensis(2), Bacillus amyloliquefaciens ssp.plantarum(2), Bacillus subtilis ssp.subtilis(2), Bacillus atrophaeus (2), Bacillus vallismortis(2), Bacillus amyloliquefaciens ssp amyloliquefaciens, Staphylococcus kloosii, Bacillus cereus, ve Acinetobacter calcoaceticus olarak tanılanmıştır. Yapılan bu çalışma ile izole dilen ve tanımlanan bakteri izolatlarının biyokimyasal özellikleri ile bitkilerin maden sahasına adapte olup gelişmesine katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışma aynı zaman maden sahaları ile ilgili çalışmalara kaynak oluşturabilmesi bakımdan önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the fact of this research ,isolation of some phosphorus-solving bacteria from the rhisozphere of various plant species that grow species in the Suluova Çeltek coal mine field of Amasya, and the diagnosis of them and the biochemicals properties of bacteries were identified. In this isolation study that was made ;14 bacterial isolates that dissolve phosphorus were obtained. It was also determined that the phosphorus dissolution indexes of bacteria varied between 3.21 to 1.2. In the analysis of GC-MS that was made to specify the organic acids synthesized by the be14 isolate , which dissolves high quantitys of phosphorus , it was determined that isolate excreted acetic acid at a rate of 14.24%. It was established that among the isolates the be1 isolate produced the highest quantity of IAA with 796.16 ppm; however the lowest quantity of IAA with 140.91 was produced by the be15 isolate. By using CAS agar medium of isolates ,to determine the indexes of the production of siderophor the be6 isolate was identified with a highest siderophore production index of 3.3;conversely with the lowest siderophore production index of 1.1 the be6 isolate was defined. Among the isolates , ıt was determined that the be24 isolate indicated the highest quantity of protease activity with an index number of 6.6. Additionally, it was identified that the be12 isolate produced the highest quantity of amylese with a 5.3 index , to illustrate the amylese activities of microorganisms . On the other hand, the be9 isolate indicated the highest quantity of chitinase enzyme activity with an index of 2.1 In the fact of this research work, through the agency of Maldi-Tof analysis , the identification of bacteria isolates was made in the grades of species. Taking all these into consideration ; 14 isolates were identified as ; Bacillus mojavensis(2), Bacillus amyloliquefaciens ssp. Plantarum(2), Bacıllus subtilis ssp subtilis (2) , Bacillus atrophaeus(2) , Bacillus vallismortis(2), Bacillus amyloliquefaciens ssp amyloliquefaciens, Staphylococcus kloosii, Bacillus cereus and Acinetobacter calcoaceticus . In the light of facts above , it may be thought that, through the agency of biochemical properties the isolated and defined isolates contribute the evolution of the plants' adoption to minefield. Additionally, this research can be considered as an essential source for he studies of minefield.