Tek hatlı demiryollarında çatışma çözümlerinin gecikme odaklı istatistiksel analizi
Statistical analysis of delay-based conflict resolutions in single-track railways
  1. Tez No: 810580
  2. Yazar: İREM OLGAY ŞENKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Geçmişten günümüze ulaştırma sorunlarının çözümü için dünyanın birçok ülkesinde raylı sistemlerden yararlanılmaktadır. Ülkemizdeki demiryolu ağının önemli bir bölümü tek hatlı olup bu hatlarda planlı tren işletmeciliği yapılmaktadır. Tek hatlı demiryollarında aynı ve zıt yönde işletilen trenler aynı hattı paylaşırlar. Karşılaşma veya öne geçme durumlarında bu trenler birbirine sadece kısıtlı hat bölümlerinde yol verebilme imkanına sahiptirler. Bu işletim özelliği nedeniyle, hatların verimli kullanımı için tren hareketlerindeki gecikme ve çatışma durumlarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu gereklilikten yola çıkarak araştırmamızda, İstanbul-Ankara demiryolu hattının tek hatlı Arifiye-İnönü kesiminde gerçekleşen tren çatışmaları incelenmiştir. Araştırmada, bu hatta iki yönde hizmet veren yolcu ve yük trenlerinin 00:00-23:59 saatleri arasında gerçekleşen 60 günlük seyirlerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Gerçekleşen ve planlanan tren hareketlerine ait veriler dijital ortama aktarılmış, gerçekleşen çatışmaların planlanan çizelgeye (orere) ne kadar uydukları incelenmiştir. Excel programı yardımıyla istatistiksel analizler yapılmış, elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler yardımıyla görsel olarak sunulmuştur. Trenler önceliklerine göre gruplandırılmıştır. Çatışma kesiminden önceki istasyona gecikmeyle varan bir trenin, çatışma kesiminden sonraki istasyondan kalkış gecikmesi ve olasılığı Markov zincirleri ve doğrusal regresyon modelleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Çalışmada ele alınan yöntemler, tek hatlı demiryollarında çatışmaların planlanması, gecikmelerin analizi, trenlerin istasyonlara varış-kalkış zamanlarının tahmin edilmesi, çizelgeye bağlılığın ölçülmesi, gecikme aktarımı ve telafisinin takip edilmesi gibi çeşitli değerlendirmeler ve tahminler yapmaya olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Railway systems are used in many countries around the world to solve transportation problems from the past to the present. A significant portion of the railway network in our country consists of single-track lines where scheduled train operations are carried out. In single-track railways, trains operated in the same and opposite directions share the same track. In situations of encounter or overtaking, these trains have limited opportunities to yield to each other only in certain sections of the track. Due to this operational feature, it is necessary to control delays and conflicts in train movements for efficient use of the tracks. Based on this requirement, our research examines train conflicts that occur on the single-track Arifiye-İnönü section of the Istanbul-Ankara railway line. The data obtained from the 60-day journeys of passenger and freight trains serving in both directions on this line between 00:00 and 23:59 hours are used in the study. Data on actual and planned train movements are transferred to digital media, and the extent to which the actual conflicts adhere to the planned schedule is examined. Statistical analyses were conducted using Excel program, and the results obtained were visually presented through tables and graphs. Trains were grouped according to their priorities. The departure delay of a train that arrives at the station before the conflict section due to a delay, and the probability of departure delay from the station after the conflict section were estimated using the Markov chains and linear regression models. The methods discussed in the study allow various evaluations and predictions such as planning conflicts on single-track railways, analyzing delays, predicting arrival and departure times of trains at stations, measuring schedule adherence, monitoring delay transmission and compensation.