Tiroid cerrahisi uygulanacak olan hastalarda müziğin cerrahi korku ve kaygı üzerine etkisi
The effect of music on surgical fear and anxiety in thyroid surgery patients
- Tez No: 810591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, tiroid cerrahisi uygulanacak olan hastalarda müziğin cerrahi korku ve kaygı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak 10 Nisan 2021- 01 Nisan 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini %85 güç, %5 hata payı ve 0.70 etki genişliğinde müzik grubunda 38, kontrol grubunda 38 olmak üzere toplam 76 hasta oluşturmuştur. Veriler, Hasta Tanımlayıcı Form, Cerrahi Korku Ölçeği, Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, ki kare analizi, bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Müzik ve kontrol gruplarında müzik müdahalesi öncesi ve sonrası cerrahi korku ve ameliyat öncesi kaygının düşük ve benzer olduğu belirlenmiştir. Her iki grupta müzik müdahalesi sonrası cerrahi korku ve ameliyat öncesi kaygıda düşme olduğu, ancak gruplar arasında cerrahi korku ve ameliyat öncesi kaygı yönünden anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Cerrahi Korku Ölçeği ve Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği arasında anlamlı pozitif yönde orta derecede bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, tiroid cerrahisi uygulanacak olan hastalarda müzik dinlemenin cerrahi korku ve kaygıyı azaltmada etkisinin olmadığı, ancak müzik müdahalesi sonrası cerrahi korku ve kaygının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial was conducted between 10 April 2021 and 10 April 2022 to determine the effect of music on surgical fear and anxiety in patients undergoing thyroid surgery. The study sample comprised 76 patients, 38 in the music and 38 in the control groups, for 0.85 power, 0.05 margin of error and 0.70 effect size. Data were collected using descriptive information form, surgical fear questionnaire, and anxiety specific to surgery questionnaire. Descriptive statistics, chi-square analysis, independent sample t-test, dependent sample t-test, one-way analysis of variance, and Pearson's correlation analysis were used to analyze the data. The levels of surgical fear and preoperative anxiety were low and similar in both the music and control groups before and after music intervention. After music intervention, the levels of surgical fear and preoperative anxiety decreased in both groups, but there was no significant difference between the groups in terms of surgical fear and preoperative anxiety. There was a positive, moderate and statistically significant correlation between the scores obtained from the surgical fear questionnaire, and anxiety specific to surgery questionnaire. The findings of this study imply that listening to music had no effect on reducing surgical fear and anxiety in patients undergoing thyroid surgery, but surgical fear and anxiety decreased after music intervention.