Genel anestezi uygulanacak erişkin hastalardaki zor entübasyon olasılığının belirlenmesinde obstruktif uyku apnesi tarama testlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of obstructive sleep apnea screening tests in determining the probability of difficult intubation in adult patients undergoing general anesthesia
  1. Tez No: 747330
  2. Yazar: BÜŞRA UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.VOLKAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş - Amaç Obstruktif Uyku Apnesi (OUA) teşhisi için altın standart, polisomnografidir (PSG). Ancak PSG maliyeti yüksek, zahmetli ve zaman alıcı bir işlem olduğu için tüm cerrahi hastaların OUA açısından preoperatif dönemde PSG ile rutin olarak taranması, uygulanabilir değildir. Bu nedenle OUA taraması için geliştirilmiş birçok non-invaziv test bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, zor entübasyon olasılığının belirlenmesinde, OUA non-invaziv tarama testlerinin (STOP-Bang Testi, No-Apne Testi, NoSAS Testi, OSA-50 Testi, DES-OSA Skoru, P-SAP Skoru, GOAL Anketi, SPOSA Skoru, Epworth Uykululuk Anketi) kullanım değerlerini saptamak ve etkinliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu prospektif gözlemsel çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathanesinde yapıldı. Çalışmaya katılan tüm hastalar bilgilendirilerek yazılı onamları alındı. Şubat 2021- Mayıs 2021 tarihleri arasında genel anestezi altında non-kardiyak elektif cerrahi (genel cerrahi, kadın doğum hastalıkları, üroloji, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz) uygulanan onsekiz yaş ve üstü ASA I, II, III erkek ve kadın toplam 230 hasta çalışmaya dâhil edildi. 18 yaş altı, kardiyotorasik cerrahi, baş ve boyun cerrahisi, nöroşirürji ve acil cerrahi geçiren, obstetrik hastalar, nöromüsküler hastalığı olan hastalar, yüz anormallikleri olan, önceden OUA tanısı alan ve/veya CPAP (Sürekli pozitif havayolu basıncı) tedavisi alan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Tüm hastaların preoperatif değerlendirilmesinde yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi ve ASA değeri kaydedildi. Antropometrik ölçümler için tiromental mesafe, boyun çevresi, bel çevresi ölçüldü ve kaydedildi. Tiromental mesafe baş ekstansiyonda iken çene ucu ile tiroid kıkırdak seviyesinden cetvel ile cilde temas etmeden ölçüldü. Tiromental mesafenin 6 cm ve altında olması zor havayolu kriteri olarak belirlendi. Boyun çevresi baş nötral pozisyonda iken tiroid kıkırdak hizasından ölçüldü. Zor havayolu kriteri 40 cm ve üstü olarak kaydedildi. Bel çevresi hasta dik pozisyonda göğüs kafesinin en alt noktası ile iliak krestin en yüksek noktası arasında ortaaksiller hattan ölçüldü. Erkekler için 102 cm üstü kadınlar için ise 88 cm üstü, yüksek risk ile ilişkili kabul edildi. Tüm hastalardan OUA riskini belirlemekte kullanılan non-invaziv tarama testlerinden olan STOP-Bang Soru formu ve Epworth Uykululuk Ölçeği cevaplamaları istendi. Çalışma için kullandığımız diğer non-invaziv tarama testleri olan No-Apne Testi, NoSAS Testi, OSA-50 Testi, DES-OSA Skoru, P-SAP Skoru, GOAL Anketi ve SPOSA Skoru ise hasta dosyalarındaki ya da anestezi premedikasyon formundaki bilgiler yardımıyla tamamlandı. Bulgular Çalışmamızda, OUA riski yüksek hastaları belirlemek için STOP-Bang testi kullanıldı. STOP-Bang testine göre hastaların %44,8'i yüksek, %55,2'si düşük OUA riskliydi. OUA için yüksek ve düşük riskli hastalar arasında boy ve tiromental mesafe açısından fark saptanmazken, yüksek OUA riskli grupta kadın cinsiyet ve Modifiye Mallampati Sınıflaması daha yüksekti (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Introduction – Aim The gold standard for the diagnosis of obstructive sleep apnea (OSA) is polysomnography (PSG). However, because PSG is a costly, laborious and time-consuming procedure, various noninvasive screening tests have been developed to identify patients at high risk for OSA. In the study, it was aimed to determine the use values ​​and compare the effectiveness of the OSA screening tests (STOP-Bang, No-Apnea, NoSAS, OSA-50, DES-OSA, P-SAP, GOAL, SPOSA and Epworth Sleepiness Questionnaire) to determine the possibility of difficult intubation. Materials and Methods This prospective observational study was conducted in the Operating Room of the Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital. All patients participating in the study were informed and their written consent was obtained. A total of ASA I, II, III men and women aged 18 and over who underwent non-cardiac elective surgery (general surgery, gynecology, urology, plastic surgery, ophthalmology, ear and throat) under general anesthesia between February 2021 and May 2021 230 patients were included in the study. Patients under the age of 18, undergoing cardiothoracic surgery, head and neck surgery, neurosurgery and emergency surgery, obstetric patients, patients with neuromuscular disease, facial abnormalities, previously diagnosed with OSA and/or receiving CPAP (Continuous positive airway pressure) treatment were excluded from the study. Age, gender, body weight, height, body mass index and ASA value were recorded in the preoperative evaluation of all patients. For anthropometric measurements, thyromental distance, neck circumference, waist circumference were measured and recorded. Thyromental distance was measured at the level of the thyroid cartilage with the tip of the chin while the head was in extension, without touching the skin with a ruler. A thyromental distance of 6 cm or less was determined as a difficult airway criterion. Neck circumference was measured at the level of the thyroid cartilage with the head in a neutral position. Difficult airway criterion was recorded as 40 cm and above. Waist circumference was measured from the midaxillary line between the lowest point of the rib cage and the highest point of the iliac crest, with the patient in an upright position. More than 102 cm for men and 88 cm for women was considered to be associated with high risk. All patients were asked to answer the STOP-Bang Questionnaire and Epworth Sleepiness Scale, which are non-invasive screening tests used to determine the risk of OSA. Other non-invasive screening tests we used for the study, No-Apnea Test, NoSAS Test, OSA-50 Test, DES-OSA Score, P-SAP Score, GOAL Questionnaire and SPOSA Score, were completed with the help of the information in the patient files or anesthesia premedication form. Results The average age of the patients was 41.96, and the mean body mass index (BMI) was 28.12. Difficult intubation was seen in 9% of the patients. According to screening tests, patients with high risk of OSA ranged from 9.1% to 64.8% (STOP-Bang 44.8%, No-Apnea 50%, NoSAS 37%, OSA-50 48.7%, DES-OSA 64.8, P-SAP 59.5%, GOAL 50%, SPOSA 9.1%, Epworth 18.2%).