Tek seviye servikal cerrahi uygulanan hastalarda nane yağının ameliyat sonrası bulantı kusma üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of peppermint oil on post-operative nausea vomiting in patients undergoing single level cervical surgery
- Tez No: 810593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, tek seviye servikal cerrahi uygulanan hastalarda nane yağının ameliyat sonrası bulantı kusma üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak Mart 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini %85 güç, %5 hata payı ve 0.70 etki genişliğinde nane yağı grubunda 38, kontrol grubunda 38 olmak üzere 76 hasta oluşturmuştur. Ameliyat sonrası dönemde, nane yağı grubuna nane yağı aromaterapisi uygulanmış, kontrol grubuna kliniğin rutin tedavisi uygulanmıştır. Veriler, Hasta Bilgi Formu, ASA Skor Formu, APFEL Skor Formu, Cerrahi Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ölçek Formu, Bulantı-Kusma Takip Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, ki kare analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmadaki hastaların yaş ortalaması kontrol grubundaki katılımcılarda 44.89±9.57, nane yağı grubundaki katılımcılarda 42.11±7.13'tür. Her iki grupta 19 kadın ve 19 erkek katılımcı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial was conducted between March 2021 and November 2022 to determine the effects of peppermint oil on postoperative nausea and vomiting in patients undergoing single-level cervical surgery. The study sample size comprised 76 patients, 38 in peppermint oil and 38 in the control groups, for 0.85 power, 0.05 margin of error and 0.70 effect size. During the postoperative period, participants in the peppermint oil group received peppermint oil aromatherapy while the control group received routine clinical care. Patient Information Form, ASA score, APFEL score, Surgical Information Form, Visual Analog Scale and Nausea/Vomiting Follow-up Form were used for data collection. Descriptive statistics, independent sample t-test, chi-square test, and repeated-measures analysis of variance were used to analyze the data. The mean age of the participants in the control and peppermint oil groups were 44.89±9.57 and 42.11±7.13 years, respectively. Both groups had equal number of 19 males and 19 females.