Bazı analitik metotların uygulamaları üzerine
On the applications of some analytical methods
- Tez No: 810596
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET BAŞKONUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, lineer olmayan Gross-Pitaevskii denklemine ve Genişletilmiş (3+1) boyutlu Jimbo-Miwa denklemine güçlü yöntemler olan Modifiye edilmiş üstel fonksiyon metodu ve sine-Gordon açılım metodu uygulanmıştır. Lineer olmayan Gross-Pitaevskii denklemine ve Genişletilmiş (3+1) boyutlu Jimbo-Miwa denklemine hiperbolik, trigonometrik, üstel, dark ve karmaşık fonksiyon çözümleri elde edilmiştir. Çözümlerde bulunan parametrelerin farklı değerleri için 2 boyutlu, 3 boyutlu ve contour grafikleri paket programlar kullanılarak çizilmiştir. Bulunan çözümlerin ve parametrelerin özelliklerine göre detaylı bir analiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Modified exponential function method and sine-Gordon expansion method, which are powerful methods for nonlinear Gross-Pitaevskii equation and extended (3+1) dimensional Jimbo-Miwa equation, are applied. Hyperbolic, trigonometric, exponential, dark and complex function solutions are obtained for the nonlinear Gross-Pitaevskii equation and the extended (3+1) dimensional Jimbo-Miwa equation. For different values of the parameters in the solutions, 2D, 3D and contour graphics are plotted using package programs. A comprehensive analysis is presented according to the important features of the solutions and parameters found.