Sine-Gordon açılım metodu ve rasyonel sine-Gordon açılım metodunun uygulamaları üzerine
On the Applications of sine-Gordon Expansion and Rational sine-Gordon Expansion Methods
  1. Tez No: 885240
  2. Yazar: HALİL ŞENÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET BAŞKONUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak (2+1) boyutlu lineer olmayan modifiye edilmiş Quantum Zakharov-Kuznetsov denklemine bazı yeni analitik çözüm elde etmek için sine-Gordon açılım metodu (SGEM) ve rasyonel sine-Gordon açılım metodu (RSGEM) uygulanmıştır. İkinci olarak, elektrik devresi iletim denkleminin bazı önemli özelliklerini elde etmek için yine SGEM ve RSGEM metotları uygulanmıştır. Çözümlerde bulunan parametrelerin farklı değerleri için iki boyutlu, üç boyutlu ve contour grafikleri paket programlar kullanılarak çizilmiştir. Bulunan çözümlerin ve parametrelerin önemli özelliklerine göre kapsamlı bir sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the sine-Gordon expansion method (SGEM) and the rational sine-Gordon expansion method (RSGEM) are applied to obtain some new analytical solutions to the (2+1) dimensional nonlinear modified Quantum Zakharov-Kuznetsov equation. Secondly, SGEM and RSGEM methods are applied to obtain some important properties of the electric circuit transmission equation. Two-dimensional, three-dimensional and contour graphics for different values of the parameters in the solutions are drawn using package programs. A comprehensive result is presented according to the important features of the solutions and parameters.