Metaverse dünyasının üniversitelere entegrasyonu: Bir Delphi çalışması
Integration of the Metaverse world into universities: A Delphi study
  1. Tez No: 810604
  2. Yazar: TENİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OKAN YELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Metaverse kavramı 1992 yılına dayansa da, son zamanlarda özellikle Facebook'un ismini Meta olarak değiştirmesi, Metaverse dünyasına dair tanımlamalar ve çalışmalar yapmasıyla bilinirliği artmış oldu. Günümüz ekonomik koşulları çerçevesinde, işletmeler fiziki alanlarla birlikte, sanal alanlarda da faaliyetlerini yürütmektedir. Dijitalleşmenin bir getirisi olarak birçok sektör kendi alanlarında bu değişime adapte olmaya başladı. Bunlardan biri de eğitim sektörüdür. Bu çalışmada Metaverse dünyasının üniversitelere entegrasyonu yakın çerçeveden incelenmiştir. Dünyada ne tür değişimler ve gelişimler olduğu, öncesindeki ve sonrasındaki süreç bir arada değerlendirilerek, üniversiteleri bu süreçte nelerin beklediği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ve izlenimler sonucunda, Türkiye'de ne tür gelişimlerin olduğu ve bundan sonrasında da Türkiye'deki üniversitelerin Metaverse dünyasına katılımları hakkında eksiklikler, durum değerlendirmesi ve geleceği hakkında da önerilerde bulunulmuştur. Yapılan çalışmada araştırma modeli olarak Delphi tekniği kullanılmıştır. Alanlarında uzman 77 akademisyenle ilk turda yapılan Delphi analizi, SWOT analiziyle birlikte ayrıntılandırılmış olup, ilk turda elde edilen bulgulardan anahtar kodlar elde edilmiştir. İkinci turda bu anahtar kodların beşli Likert tipi ölçme aracıyla akademisyenlere tekrar yönlendirmesi yapılmıştır. Sonuç olarak oldukça farklı tehdit ve fırsat potansiyeli olan Metaverse kavramı, üniversiteler açısından farklı tecrübeler ve eğitimde yeni bir işleyiş olanağı yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of Metaverse dates back to 1992, its awareness has increased recently, especially with Facebook changing its name to Meta and making definitions and studies about the Metaverse world. Within the framework of today's economic conditions, businesses carry out their activities in virtual areas as well as physical areas. As a result of digitalization, many sectors have started to adapt to this change in their fields. One of them is the education sector. In this study, the integration of the Metaverse world with universities has been closely examined. What kind of changes and developments in the world, the process before and after it were evaluated together, and what awaited universities in this process was evaluated. As a result of these evaluations and impressions, some suggestions were made about the developments in Turkey and the deficiencies about the participation of universities in Turkey in the Metaverse world after that, the situation assessment and the future. Delphi technique was used as the research model in the study. Delphi analysis, which was carried out in the first round with 77 academicians who are experts in their fields, was detailed with the SWOT analysis, and key codes were obtained from the findings obtained in the first round. In the second round, these key codes were re-directed to the academicians with a five-point Likert scale measurement tool. As a result, the concept of Metaverse, which has quite different threat and opportunity potential, will create different experiences for universities and a new operating opportunity in education.