Performance evaluation of a ground motion model applicable to hard rock site conditions for Turkey
Türkiye için sert saha koşullarına uygulanabilecek bir kuvvetli yer hareketi tahmin denkleminin performans değerlendirmesi
- Tez No: 810616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR PEKCAN, PROF. DR. ZEYNEP GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Deprem mühendisliği uygulamalarında kullanılan en yaygın yöntemlerden biri kuvvetli yer hareketi tahmin denklemlerini kullanarak mühendislik anakayası için tasarım yer hareketi değerlerini belirlemektir. Sonrasında, mühendislik anakayası üzerinde yer alan zeminlerin davranışı da modellenerek sahaya özel tepki spektrumu oluşturulur. Bu süreç, kuvvetli yer hareketi tahmin denklemlerinin kayma dalgası hızı (VS) yüksek (VS>1100 m/s) sert saha koşulları için kullanılmasını gerektirmektedir. Kuvvetli yer hareketi tahmin denklemlerinin sert saha koşullarına uygulanması, sert saha koşullarından derlenen yer hareketi verisinin sınırlı olması nedeniyle çok sayıda belirsizlik içermektedir (Bard vd., 2019). Veri sayısını arttırabilmek için, 1-boyutlu (1-B) zemin tepki analizi ters yönde uygulanarak sert zemindeki yer hareketi değerleri elde edilebilir (Laurendeau vd., 2018). Bu çalışmanın amacı, Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yönetilen kuvvetli yer hareketi ağını kullanarak Türkiye için sert kaya koşullarına uygulanabilir bir kuvvetli yer hareketi tahmin denkleminin performansını değerlendirmektir. AFAD istasyonlarının saha karakterizasyonu raporları incelenerek, bu çalışmada kullanılabilecek 40 adet aday istasyon ve bu istasyonlarda kaydedilen 2977 adet yer hareketi kaydı derlenmiştir. Bu istasyonların kayma dalgası hız profili modellenerek 1-B zemin tepki analizleri yapılmış ve yüzeydeki yer hareketinden yola çıkarak mühendislik anakayasındaki yer hareketi kayıtları elde edilmiştir. Analizler sonucu oluşturulan ve sert saha koşullarını temsil eden yer hareketi veri seti kullanılarak, VS>1100 m/s sahalar için geçerli Laurendeau vd. (2018) tahmin denkleminin performansı artıkların analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları Laurendeau vd. (2018) tahmin denkleminin Türkiye'de yapılacak sert zemin koşullarındaki mühendislik uygulamalarında kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most common methods used in earthquake engineering applications is to determine the design ground motion parameters for engineering bedrock conditions using ground motion models (GMMs). Then, by modeling the response of the soil layers overlying the engineering bedrock, a site-specific response spectrum is developed. This process requires that the GMM is applied to stiff/hard rock site conditions with high shear wave velocity (VS) values (VS>1100 m/s). The application of GMMs to stiff/hard rock site conditions involves several uncertainties due to the limited amount of ground motion data compiled from hard rock site conditions (Bard et al., 2019). In order to overcome the data sparsity, deconvolution of surface ground motions by 1-dimensional (1-D) soil response analysis may be applied to obtain ground motion values on deeper and stiffer soil layers (Laurendeau et al., 2018). The objective of this study is to evaluate the performance of GMMs applicable to hard rock site conditions using the strong ground motion network managed by the Turkish Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD). By examining the site characterization reports of AFAD stations, 40 candidate stations and 2977 strong motion recordings were selected for this study. By utilizing the Vs profile of these stations, 1-D ground response analyses were performed and ground motion records in the engineering bedrock were estimated using the recorded ground motions on the surface. The performance of the Laurendeau et al. (2018) model to predict the deconvolved ground motions was evaluated by using the analysis of residuals. Analysis results showed that the selected GMM is applicable for earthquake engineering applications in Turkey for hard rock site conditions.