Bebek bekleyen çiftlere dinletilen melek sesleri ve uygulanan yönlendirilmiş imgelem tekniğinin bağlanma, kaygı ve uyku kalitesine etkisi
The effects of angel sounds and guided imagery technique played to expectant couples on attachment, anxiety and SLEEP quality
- Tez No: 810615
- Danışmanlar: DOÇ. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırma, melek sesi metaforu ile ifade edilen fetal kalp sesi dinletilmesi ve yönlendirilmiş imgelem tekniği uygulamasının bebek bekleyen çiftlerde bağlanma, kaygı ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Randomize kontrollü, deneysel türde yapılan araştırma sFKS=59 çift, sYİT=59 çift, sKontrol=59 çift olmak üzere 177 kadın ve 177 erkek ile gerçekleştirildi. Deney gruplarındaki çiftlere 3 gün boyunca uyku öncesi girişim yapıldı. FKS grubuna en az 20 dk fetal kalp sesi, YİT grubuna her gün farklı senaryolar içeren imgelem ses kayıtları dinletildi. Araştırma sonuçları“Kişisel Bilgi Formu, DÖABÖ, DÖBBÖ, DKÖ ve RCUÖ”kullanılarak ölçüldü. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizi, tukey testi, bağımlı gruplarda t testi ile ki kare testi kullanıldı. Bulgular: FKS dinletimi ve YİT uygulamasının çiftlerdeki prenatal bağlanma düzeyini artırdığı (p0.05). Sonuç: Uygulanan girişimler bebek bekleyen çiftlerde bağlanma ve uyku kalitesini artırmada olumlu bir etkiye sahip olduğu belirlendi. Kadınların kaygı düzeyini azaltmada her iki girişimde etkili olurken erkeklerin kaygı düzeyini azaltmada sadece FKS dinletimi etkinlik gösterdi. Gebelik sürecinde çiftlerin bağlanma ve uykularını desteklemek, kaygılarını azaltmak için fetal kalp sesi dinletilmesi ya da yönlendirilmiş imgelem uygulamalarından yararlanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effects of listening to fetal heart sounds, expressed as the metaphor of the angel sounds, and the application of guided imagery technique on attachment, anxiety, and sleep quality in expectant couples. Material and method: The randomized controlled, experimental research was conducted with 177 women and 177 men, sFHS=59couples, sGIT=59couples, and sControl=59couples. The couples in the experimental groups underwent pre-sleep intervention for 3 days. Fetal heart sounds were played for at least 20 minutes in the FHS group, and imaginary recordings containing different scenarios were played daily in the GIT group. The results of the research were measured by using the“Personal Information Forms, MAAS, PAAS, SAI, and RCSQ”. Descriptive statistics, one-way analysis of variance, tukey test, t-test for dependent groups, and chi-square test were used to analyze the data. Results: It was determined that FHS listening and GIT implementation increased the level of prenatal attachment in couples (p0.05). Conclusion: The interventions were found to have a positive effect on improving attachment and sleep quality in couples expecting a baby. While both interventions were effective in reducing the anxiety level of women, only FHS listening was effective in reducing the anxiety level of men. It may be recommended to listen to fetal heart sound or to use guided imagery practices to support couples' attachment and sleep and to reduce their anxiety during pregnancy.