Yatırım süreci ve Trakya bölgesinde bir tarım işletmesinin yatırım projesine ilişkin uygulama
Investment process and application regarding the investment project of an agricultural enterprise in Thrace region
- Tez No: 810635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ATAGAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmeleri yatırım yapmaya yönlendiren temel neden kar elde etmektir. Ancak istenilen karın elde edilmesi ya da arttırılmasının yanı sıra, işletmelerin özelliğine ve yapılarına bağlı olarak birçok sebep, yatırım ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bunların arasında; mevcut yasalar ve sözleşmeler gereğince çalışanların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, verimliliğin artırılmasına yönelik Ar-ge faaliyetleri olarak dağıtım kanallarının etkinliğinin artırılmasına yönelik kapasite artışı sağlamak ve yeni bir sektörde faaliyete başlamak gibi birçok neden yer almaktadır. Yatırım kararları, yatırımcı kuruluş ve ülke ekonomisi açısından stratejik önem taşıyan bir konudur. Bu tür kararlar verilmeden önce mevcut alternatiflerin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi, elde edilen sonuçlara göre kararın verilmesi kaynakların optimizasyonu açısından oldukça önemlidir. Bir yatırım projesi için yapılan fizibilite etüdü, ekonomik, teknik, finansal ve toplumsal analizleri içermeli ve yatırımla ilgili bütün taraflara hitap edebilmelidir. Bir yatırımla ilgili olarak yatırımcılar, yatırımın karlılığı ve geri ödeme oranı üzerinde durmakta; borç verenler ise mali oranlar üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Yatırımın yapılmış olduğu bölge halkı, yatırımın bölgeye getireceği avantajlar ve ekonomik katkılar üzerinde durmakta; devlet ise yatırımın istihdama katkısı ve benzeri makro kriterleri dikkate almaktadır. Özet olarak, ilgili olan tüm taraflar yatırımdan beklentilerinin karşılanmasını talep etmektedirler. Bu nedenle bir yatırım projesi, sağlıklı verilerden yola çıkarak tutarlı analizleri ortaya koymalı ve sonuçlar manipüle edilmeden objektif bir biçimde sunulmalıdır. Alternatif yatırımlar, finansal analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmeli, en uygun sonucu veren yatırım projesi stratejik hassasiyetler, mikro ve makro politikalar da dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Çalışma toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yatırım ve yatırım türleri ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, yatırım kapsamında pazar araştırması ve kapasite ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde projenin değerlendirme yöntemlerine yer verilmiş ve projenin temel teknik konuları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde yatırım projelerinin düzenlenmesinde finansal yönden yapılacak olan çalışmalar ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Tüm bu kavramsal çerçeve, son bölümde örnek olay çalışması üzerinden sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main reason that drives businesses to invest is to make a profit. However, in addition to obtaining or increasing the desired profit, many reasons, depending on the characteristics and structures of the enterprises, reveal the need for investment. Among them, there are many reasons such as meeting the social needs of the employees in accordance with the existing laws and contracts, increasing the capacity to increase the efficiency of the distribution channels as R&D activities for increasing productivity and starting operations in a new sector. Investment decisions are a strategically important issue for the investor organization and the country's economy. Before making such decisions, it is very important to evaluate the available alternatives in a healthy way and to make a decision according to the results obtained in terms of optimization of resources. The feasibility study for an investment project should include economic, technical, financial and social analyzes and should be able to appeal to all parties involved in the investment. Concerning an investment, investors focus on the profitability and payback rate of the investment, while lenders focus on financial ratios. The people of the region where the investment is made focus on the advantages and economic contributions that the investment will bring to the region, while the state considers the contribution of the investment to employment and similar macro criteria. In summary, all interested parties demand that their expectations from the investment be met. For this reason, an investment project should reveal consistent analyzes based on sound data and the results should be presented in an objective manner without being manipulated. Alternative investments should be evaluated using financial analysis methods, and the investment project that gives the most appropriate result should be realized by considering strategic sensitivities, micro and macro policies. The study consists of five chapters in total. In the first part, information about investment and investment types is presented. In the second part, information about the market research and capacity within the scope of the investment is given. In the third chapter, the evaluation methods of the project are given, and the main technical issues of the project are discussed. In the fourth chapter, financial studies, and evaluations to be made in the regulation of investment projects are given. All this conceptual framework is presented through the case study in the last section.