Grafenin plazmonik yapılarda aktif ortam olarak kullanılması
Graphene as an active medium in plasmonic structures
  1. Tez No: 810732
  2. Yazar: TANER TARIK AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Grafenin soy metallere göre sahip olduğu gerek mekanik, gerek elektriksel ve gerek ise optiksel üstün özellikleri sayesinde günümüzde ilgi çekici bir malzeme olarak kendisine yer edinmiştir. İki boyutlu malzemelerin stabil olarak kalamayacağı kanısının hakim olmasına karşın ilk olarak elde edilen grafen ile iki boyutlu yapıların önü açılmış ve çeşitli uygulamalar ile araştırma alanlarına konu olmuşlardır. Aynı zamanda plazmonik sistemler de günümüzde yoğun bir ilgi görmekle birlikte, litaratürde kendisine çok çeşitli alanlarda yer bulmaktadır. Plazmonik sistemleri oluştururken sistemin, ayarlanabilir olması büyük bir avantaj olmaktadır. Ayarlanabilir bir sistemde, kurulan yapı değiştirilmeden kullanılan malzemenin özellikleri dışarıdan etkilerle ayarlanabilmesi deneysel anlamda da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Tam olarak bu noktada grafenin sahip olduğu üstün özellilerden elektriksel olarak ayarlanabiliyor olması kendisini ayarlanabilir plazmonik yapılar için kilit bir role sokmaktadır. Bu tez çalışmasında doğası gereği çok düşük olan SERS sinyalini çift rezonans şemasında grafen ve TiN kullanarak arttıracağız. Artırımı yaparkende grafenin ayarlanabilir özelliklerini inceleyerek artışa etkisinin incelenmesini gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda gerçekleştirilen bu çalışmada kuantum plazmonik uygulama olarak grafen ile Grup IV nitrürlerden TiN bir araya getireceğiz.
Özet (Çeviri)
The superior mechanical, electrical and optical properties of graphene compared to noble metals have made it an interesting material today. Despite the prevailing belief that two-dimensional materials cannot remain stable, two-dimensional structures were paved the way for two-dimensional structures with graphene, which was first obtained, and they have been the subject of various applications and research areas. At the same time, plasmonic systems are also of great interest today and find a place in the literature in a wide variety of fields. When creating plasmonic systems, it is a great ad- vantage that the system is tunable. In a tunable system, the properties of the material used can be adjusted by external influences without changing the established structure, which provides great experimental convenience. It is precisely at this point that graphene's su- perior properties of being electrically tunable makes it a key factor for tunable plasmonic structures. In this thesis, we will enhance the inherently very low SERS signal by using graphene and TiN in a double resonance scheme. While doing the enhancement, we will investigate the tunable properties of graphene and examine its effect on the enhancement. At the same time, in this study, we will combine graphene and TiN from Group IV nitrides as a quantum plasmonic application