Nesnelerin interneti teknolojisi ile enerji analizi
Energy analysis with internet of things technology
  1. Tez No: 810902
  2. Yazar: İZZET AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde tüm insanlık için yaptığımız birçok işte enerji hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır. Bu sebeple enerji kullanımının izlenebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Son yıllarda nesnelerin interneti (IoT) teknolojisinin gelişmesiyle bu çalışmalar bu yeni teknoloji üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, IoT teknolojisi kullanılarak enerji analizi ve anlık uzaktan enerji takibi ile elde edilen veriler üzerinden enerji kullanılmasının analizine odaklanılmıştır. Elektrik kullanan tüm cihazların anlık enerji kullanımlarının takip edilebileceği bir cihaz geliştirilmiş ve üretilen verilerin bulut tabanlı bir sunucuda toplanması, geliştirilen mobil yazılımla kullanıcılarında sistemi uzaktan takip etmesi sağlanmıştır. Bu sistem ile örnek bir evdeki elektrik cihazlarının gerçek zamanlı enerji takibi yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi ile enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanması için yapılması gereken faaliyetler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, energy has gained more importance than ever before in many of the works we do for all humanity. For this reason, studies are carried out to monitor energy use. With the development of internet of things (IoT) technology in recent years, these studies have focused on this new technology. In this study, it is focused on the analysis of energy use through the data obtained by energy analysis and instant remote energy monitoring using IoT technology. A device was developed to monitor the instantaneous energy usage of all electricity-using devices, and the data generated was collected on a cloud-based server, and the users were able to monitor the system remotely with the developed mobile software. With this system, real-time energy monitoring of electrical devices in a sample house was made. With the analysis of the data obtained, the activities that need to be done in order to use the energy more efficiently have been revealed.