Web kazıma ve duygu analizi temelli ürün analiz sistemi
Web scraping and sentiment analysis based product analysis system
- Tez No: 810901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Müşteri yorumları, işletmeler için ürün veya hizmet hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlar ve potansiyel müşterilerin satın alma kararlarını etkiler. İşletmelere olan güven ve inanırlığı geliştirir. Müşterilerin ürün hakkında karar verme sürecine katkıda bulunur ve ürüne yapılan yorumlarla birlikte rekabet avantajı sağlar. Ürünü almak isteyen müşteriler için ise ürün kalitesini ve performansı hakkında ön fikir edinme, ürün hakkında güncel ve doğru bilgilere erişim gibi fırsatları vardır. Bu çalışmada Trendyol üzerinden 15 markaya ait 34007 yorum web kazıma kütüphanesi olan Scrapy ile çekilmiştir. Bu yorumlara sözlük tabanlı duygu analizi kütüphaneleri olan Textblob ve Vader uygulanarak ürünler ve markalar hakkında olumlu, nötr ve olumsuz değerler hesaplanmış, metin özetleme işlemi uygulanarak tüm yorumların anahtar kelimeleri elde edilmiştir. Bu sayede müşterilerin yorum okumasına gerek kalmadan ürünler ve markalar ile ilgili insanların ne düşündüğünün tespiti yapılmıştır. Ayrıca ürünlere verilen yıldız değerleri ile yorumlar analiz edilerek düşük yıldızların yanıltıcı sonuçlar çıkartılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer reviews provide real-time feedback on the product or service and influence potential purchasing decisions of the customers. Develops trust and credibility in businesses. It contributes to the decision-making process of the customers about the product and can provide a competitive advantage with the comments made on the product. For customers who want to buy the product, there are opportunities such as getting a preliminary idea about the quality and performance of the product, and access to up-to-date and accurate information about the product. In this study, 34007 comments from 15 brands on Trendyol were taken with Scrapy, a web scraping library. By applying the dictionary-based sentiment analysis libraries Textblob and Vader to these comments, positive, neutral and negative values were calculated about the products and brands, and the keywords of all comments were obtained by applying the text summarization process. In this way, it has been determined what people think about products and brands without the need for customers to read comments. In addition, by analyzing the star values and comments given to the products, it was determined that the given stars could be misleading.