Real-time vehicle monitoring and on-board diagnostic system
Gerçek zamanlı araç takibi ve arıza tespit sistemi
- Tez No: 607018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Engineering Sciences, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araçlardaki iletişim standart ve protokollerinin varlığına rağmen, araçlarda veri alışverişinin önemi son yıllarda dünyanın dijitalleşmesi, nesnelerin ve insanların birbirlerine bağlanmasıyla birlikte daha da anlam kazanıyor. Ayrıca LTE ve 5G mobil iletişim sistemlerinin gelişmesiyle beraber, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bulut teknolojileri hızlı bir şekilde büyümektedir çünkü veri alışverişi ve bağlantı güvenilir ve hızlı iletişim sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Tüm bu sebepler ve gelişen araç teknolojisi bu tez çalışmasını yapmak için ilham kaynağı oldu. Bu çalışmada araçların OBD sistemi araştırıldı ve temel olarak güvenlik, kontrol edilebilirlik ve enerji tüketim konuları için araçlardan veri toplama ve kullanma konsepti geliştirildi. Bu kapsamda şu konular çalışıldı: (i) araçların iletişim protokollerine bağlı olmaksızın, OBD ara yüzüyle uyumlu ve haberleşebilecek genel bir gömülü sistem tasarlandı, (ii) her yerden erişilebilirlik ve bağlantı adına araç verilerinin saklanması ve analizi için bulut tabanlı bir platform kullanıldı, (iii) kullanıcı ve sürücüleri servisler ve uygulama ara yüzleri ile bulut sistemine bağlayarak bir nesnelerin interneti konsepti uygulandı. Bahsi geçen uçtan uca sistem elde edilen verileri analiz etmeye ve son kullanıcı uygulamalarına sunmaya yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak bahsedilen tüm kavram ve teknolojileri kapsayan bir çözüm tasarlandı ve geliştirildi. Bu çözüm araç veri alışverişi, konum, haberleşme ve bulut sistemi uygulamaları modüllerini içermektedir. Geliştirilen sistemin sürücü ve son kullanıcılara aracın enerji tüketim oranlarını sunduğu ve verimli sürüş davranışlarını tespit etmelerini sağladığı, arızalarla ilgili önceden bilgilendirilmelerine ve aracın konumunu izlemelerine olanak sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the existence of the vehicles' communication standards and protocols with the external world, the importance of the data exchange in vehicles is having a lot of meaning in recent years with the digitalization of the world and getting connected of the things and people. Besides, with the evolution of Long Term Evolution (LTE) and 5G mobile communication systems, Internet of Things (IoT) concept and cloud technologies have been growing increasingly since the data exchange and connectivity require reliable and fast communication systems. All those consequences and developing vehicle technologies have inspired to do work of this thesis. In this paper, vehicles' On-Board Diagnostics (OBD) system has been researched and a new concept developed to obtain and use the data from the vehicles basically as for the security, controllability, and energy consumption topics. Within the scope, the following subjects are studied: (i) regardless of the communication protocol of the vehicles a generic embedded system is designed to communicate and adapt to the vehicles OBD interface, (ii) a cloud-based platform is used to store and analyze the vehicle data so as to make it reachable and connected from anywhere, (iii) an IoT concept is implemented by connecting the users and drivers to the cloud through services and Application Interfaces (API). The mentioned End-to-End (E2E) system allows us to analyze the obtained data and serve it to the end-user applications. Consequently, a solution, which covers all the mentioned concepts and technologies, is designed and developed. The solution includes vehicle data exchange module, location and communication module, and cloud system applications module. It's observed that the developed system provides the drivers and end-users to monitor the vehicle's energy consumption rates and let them conclude efficient driving behavior, to be notified about diagnostic issues in advance, and to monitor the location.