Atmosferik organik kirleticilerin ozon ile oksidasyonu
Atmospheric organic pollutants oxidation with ozone
  1. Tez No: 810929
  2. Yazar: MAHİR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Atmosferik uçucu organik kirleticiler birçok kaynaktan atmosfere yayılan insan sağlığına, bitkilere, atmosfere olumsuz etkileri olan bileşiklerdir. Atmosferik uçucu organik bileşiklerin giderimi için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi ozonoliz, ozon ile oksidasyon prosesidir. Bu tez çalışmasında atmosferik organik kirleticilerin ozon ile oksidasyonu incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmada tasarımı yapılan sisteme 50 ml/dk giriş O3 debisi ve 100 ml/dk debide atık gaz olarak etanol girişi yapılmıştır. Zamana bağlı olarak giriş O3 derişimi 125-250 ppm aralığında değişim göstermiştir. Giriş CO2 derişimi ise ortalama 644 ppm dolaylarında gerçekleşmiştir. Çıkış O3 ve CO2 derişimleri kıyaslandığında ölçüm sonuçları, ozonun etanol üzerinde etkin bir giderici olduğunu desteklemektedir. ANSYS programı ile yapılan simülasyon sonuçları da deneysel sonuçlarla örtüşmektedir. Uçucu organik bileşiklerin giderim verimi %22.7 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Atmospheric organic pollutants are compounds that spread from many sources to the atmosphere, causing adverse effects on human health, plants and the atmosphere. There are many methods for the removal of atmospheric organic compounds. One of these methods is the oxidation process with ozone. In this thesis, the oxidation of atmospheric organic pollutants with ozone was investigated. In the experimental study, 50 ml/min inlet O3 flow rate and 100 ml/min flow rate of ethanol as waste gas were made into the designed system. Depending on the time, the inlet O3 concentration varied in the range of 125-250 ppm. The inlet CO2 concentration was around 644 ppm on average. When the output O3 and CO2 concentrations are compared, the measurement results support that ozone is an effective remover on ethanol. The simulation made with the Computational Fluid Dynamics (CFD). The results of simulations were similar to the experimental results with 22.7% efficiency.