Pandemi sürecinde hastane öncesi sağlık personelinin tükenmişlik, mesleki memnuniyet ve meslekten ayrılma niyeti
Burnout, occupational satisfaction and intention to leave the profession of PRE-hospital HEALTH personnel during the pandemic process
  1. Tez No: 810930
  2. Yazar: FATİH MEHMET ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırma, Covid-19 pandemi sürecinde HÖASP'nin duygusal tükenmişlik ve mesleki memnuniyet ile meslekten ayrılma niyetinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Şubat-Nisan 2022 tarihleri arasında Tüm Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Derneğine üye olup Hastane öncesi acil sağlık sistemi alanında aktif olarak çalışan 401 acil tıp teknisyeni ve paramedik ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Veri Formu, Duygusal tükenmişlik ölçeği, Mesleki memnuniyet ölçeği ve Meslekten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was planned descriptively and cross-sectionally to research höasp's ( Pre-Hospital Emergency Medical Personnel )emotional burnout and professional satisfaction with intention to leave the profession during the Covid-19 pandemic Materials and Methods: The research was carried out with 401 emergency medical technicians and paramedics who were members of the All Emergency Medical Technicians and Paramedics Association and worked actively in the field of pre hospital emergency health system between February and April in 2022.