Reaksiyon sisteminde çözünmüş oksijen kontrolü için ileri kontrol tekniklerinin geliştirilmesi
Development of advanced control techniques for dissolved oxygen control in reaction systems
  1. Tez No: 810971
  2. Yazar: NARMIN SULEYMANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada simüle edilmiş vaka çalışması yaklaşımı kullanılarak yeni bir yaklaşım incelenmiş, çözünmüş oksijen konsantrasyonunu kontrol etmek için model öngörülü kontrol (MPC) metodu uygulanmıştır. Sodyum Sülfit (Na2SO3) çözeltisi ve çözünmüş Oksijen (ÇO) arasındaki reaksiyon, basınçlı kuru hava tankı, sürekli karıştırmalı tank reaktörü, iki peristaltik pompa, ürün tankı ve çözelti tankı, çözünmüş oksijen ölçer, N-PCI Veri Toplama (DAQ) Kartı, bilgisayar, volt - amper dönüştürücü, akış ölçer, solenoid valf, basınç kontrolörü, karıştırıcı içeren bir deney düzeneğinde gözlemlenmiştir. Doğrusal ilişki kLa deneysel değerleri ve kLa model değerleri kullanılarak elde edilmiştir. Gaz akışlarının logaritmik değerleri ve deneysel kLa'nın logaritmik değerleri kullanılarak doğrusal ilişki elde edilmiştir. Reaksiyon hızı sodyum sülfit konsantrasyonu için sıfırıncı dereceden, oksijen konsantrasyonu için ise birinci dereceden olup reaksiyon hız sabiti 0,02764 s-1'dir. Hacimsel kütle transfer katsayısı (kLa) model denklemi (-5.4668) değerinin üstel fonksiyonu alınarak ve 0.8527 değeri kullanılarak oluşturulmuştur. ÇO konsantrasyonu verileri zamana göre toplanmıştır. ÇO konsantrasyonu ve zaman verilerinin logaritmik değeri kullanılarak doğrusal ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new approach is investigated using simulated case study approach and model predictive control (MPC) method is applied to control DO concentration. The reaction between Sodium Sulfite (Na2SO3) solution and dissolved Oxygen (DO) was observed in an experimental setup consisting of a pressurised dry air tank, continuous stirred tank reactor, two peristaltic pumps, product tank and solution tank, DO meter, N-PCI Data Acquisition (DAQ) Card, computer, volt to ampere converter, flow meter, solenoid valve, pressure controller, stirrer. The linear relationship was obtained using kLa experimental values and kLa model values. The linear relationship was obtained using the logarithmic values of the gas flows and the logarithmic values of the experimental kLa. The reaction rate is zeroth order for sodium sulfite concentration and first order for oxygen concentration and the reaction rate constant is 0.02764 s-1. The volumetric mass transfer coefficient (kLa) model equation was constructed by taking the exponential function of (-5.4668) and using the value 0.8527. DO concentration data were collected with respect to time. A linear relationship was obtained using the logarithmic value of the DO concentration and time data.