Zorlama kullanımına karşı personel tutum ölçeği'nin ruh sağlığı çalışanlarında türkçe geçerlilik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of the staff attitude scale to the use of coercion in mental HEALTH workers
- Tez No: 810972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Zorlama Kullanımına Karşı Personel Tutum Ölçeği'nin (Staff Attitude to Coercion Scale) ruh sağlığı çalışanlarında Türkçe geçerlilik ve güvenirliğini yapmak amaçlanmıştır. Yöntem: Metadolojik araştırma, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde çalışan hemşire, hekim ve psikolog olmak üzere, araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 141 ruh sağlığı çalışanıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Haziran 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında, yüz yüze görüşme tekniğiyle, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Zorlama Kullanımına Karşı Personel Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler için analizi sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum, ölçek geçerliliği için dil geçerliliği, kapsam geçerliliği, yapı geçerliliği analizleri, ölçek güvenirliği için ise ölçek bütünü ve alt boyutlarına ait Cronbach Alpha değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Ölçeğin İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi yapıldıktan sonra, Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu iki kişi tarafından tekrar İngilizce'ye çevirisi yapılmıştır. İngilizce'ye çevrilmiş formu ile orijinali karşılaştırılarak, dil uygunluğu bakımından incelenmiş ve ölçek sahibinin de görüşleri alınarak son hali oluşturulmuştur. Oluşturulan ölçeğin, kapsam geçerliliği için Davis Tekniği kullanılmış ve 12 uzmandan görüş alınmıştır. Ölçeğin KGİ= 0.97 olup, ölçekten hiçbir madde çıkarılmamıştır. Ölçeğin Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0,772 olup, örneklem sayısı faktör analizi için yeterli bulunmuştur. Ölçeğin Açıklayıcı Faktör Analizinde, bir adet bileşik madde görülmüş ve bu soru ölçekten çıkartılmıştır (9. soru). Belirlenen 9. madde çıkarıldıktan sonra yapılan Açıklayıcı Faktör Analizinin sonucuna göre, faktör yüklerinin istenilen düzeyde olduğu ve bileşik madde olmadığı saptanmıştır. Faktör yüklerinin 0,353 -0,739 arasında iyi ve yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Varimax döndürmesi sonucunda ölçek maddeleri iki faktör altında toplanmış ve bu faktörler toplam varyansın %42,31'ini açıklamaktadır. 1. Alt boyut“bakım ve güvenlik için zorlama kullanımı (eleştirel ve pragmatik tutum)”, 2. alt boyut“tedavi amaçlı zorlama kullanımı (olumlu tutum)”olarak adlandırılmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizine göre, ölçeğin Yapısal Denklem Model sonucu p=0,000 düzeyinde anlamlı olduğu, ölçeği oluşturan 14 maddelik ölçek yapısıyla ilişkili olduğu saptanmıştır. Ölçeğin güvenirlik analizi için yapılan Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 1. alt ölçek için 0,826, 2. alt boyutun 0,500 olup toplam ölçek için 0,739'dir. Sonuç: Yapılan geçerlilik ve güvenirlik analizlerinin sonucuna bakılarak Zorlama Kullanımına Karşı Personel Tutum Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, üç bağımsız alt ölçekten ve 15 sorudan oluşan orjinal yapı tekrarlamasa da, iyi bir iç tutarlılığa sahip iki faktörlü 14 sorudan oluşan bir ölçek ortaya çıkmıştır. Orjinal ölçek ve Türkçe formdaki faktör yapıları uyumlu, güvenirlik değerleri benzer bulunmuş olup; ölçeğin ruh sağlığı çalışanlarının zorlama kullanımına karşı tutumlarının belirlenmesinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to establish the Turkish validity and reliability of the Staff Attitude to Coercion Scale in mental health workers. Method: The methodological research was conducted with a total of 141 mental health workers, including nurses, physicians and psychologists working in Manisa Mental Health and Diseases Hospital, who volunteered to participate in the research. The data of the research were collected between June 2022 and August 2022 by face-to-face interview technique, using the Introductory Information Form and the Staff Attitude to Coercion Scale. In the research, Cronbach's Alpha values of the whole scale and its sub-dimensions were calculated for the descriptive statistics, for the analysis of number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum, for the scale validity, language validity, content validity, construct validity analysis, and for scale reliability. Results: After the scale was translated from English to Turkish, it was translated back into English by two foreign nationals living in Turkey. The form translated into English was compared with the original, and it was examined in terms of language suitability, and the final version was created by taking the opinions of the scale owner. Davis Technique was used for the content validity of the created scale and opinions were taken from 12 experts. The CGI of the scale was 0.97 and no items were removed from the scale. The Kaiser-Meyer-Olkin value of the scale was 0.772, and the number of samples was found to be sufficient for factor analysis. In the Explanatory Factor Analysis of the scale, one compound item was observed and this question was removed from the scale (9th question). According to the results of the Explanatory Factor Analysis performed after the determined 9th item was removed, it was determined that the factor loads were at the desired level and there were no composite items. Factor loadings were found to be good and sufficient between 0.353 and 0.739. As a result of varimax rotation, the scale items were grouped under two factors, and these factors explained 42.31% of the total variance. The first sub-dimension was named as“use of coercion for care and safety (critical and pragmatic attitude)”, and the second sub-dimension was named as“use of coercion for therapeutic purposes (positive attitude)”. According to the Confirmatory Factor Analysis, the Structural Equation Model result of the scale was found to be significant at the p=0.000 level, and it was found to be related to the 14-item scale structure constituting the scale. The Cronbach's alpha reliability coefficient for the reliability analysis of the scale was 0.826 for the 1st subscale, 0.500 for the 2nd subscale, and 0.739 for the total scale. Conclusion: Based on the results of the validity and reliability analyzes, it was determined that the Turkish version of the Staff Attitude to Coercion Scale is a valid and reliable scale. Although the original structure consisting of three independent subscales and 15 questions did not repeat, a two-factor scale consisting of 14 questions with good internal consistency emerged. The factor structures of the original scale and the Turkish form were found to be compatible, and the reliability values were similar; It was concluded that the scale can be used to determine the attitudes of mental health workers towards the use of coercion.