Ameliyathanede ortamın ve bakım kalitesinin hastalar tarafından değerlendirilmesi
Patient evaluation of the environment and quality of care in the operating room
  1. Tez No: 810974
  2. Yazar: BASRİYE TOPCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Araştırma ameliyathanede ortamın ve bakım kalitesinin hastalar tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Mart-Mayıs 2022 tarihleri arasında İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi'nde yürütüldü. Örneklemi araştırmaya gönüllü olarak katılan 18 yaş ve üzeri, dahil olma kriterlerini taşıyan, ameliyat olan 193 hasta oluşturdu. Verilerin elde edilmesinde“Hasta Tanıtım Formu”ve“Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası”kullanıldı. Verilerin değerlendirmesinde, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman Korelasyonu analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 48,97±16,34'tür ve %58,5'i erkektir. Hastaların Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası toplam puan ortalaması 140,45±13,36'dır. Bakım kalitesi puanında hastaların cinsiyetine, ameliyatın planlı olma durumuna, anestezi türüne, ameliyathanede kalma süresine, ameliyat öncesi premedikasyon yapılma durumuna ve ameliyat öncesi ameliyathane hakkında eğitim alma durumuna göre anlamlı fark olduğu (p0,05). Hastaların fiziksel bakım alt boyut puanı ile ameliyathanede kalma süresi puanı (r=-,239, p=0,001) ve korku puanı (r=-,202, p=0,005) arasında negatif yönde zayıf düzey anlamlı bir ilişki bulundu. Sonuç: Hastalar ameliyathanedeki hemşirelik bakım kalitesini yüksek olarak değerlendirdi. Hastaların cinsiyeti bakım kalitesini etkileyen bir faktör olurken, acil ameliyat olma, lokal veya bölgesel anestezi alma, ameliyat öncesi premedikasyon yapılmama, ameliyat öncesi ameliyathane hakkında eğitim alma ameliyathanedeki hemşirelik bakım kalitesini olumlu yönde etkiledi. Ameliyathanede kalma süresi uzadıkça ve korku puanı yükseldikçe fiziksel bakım kalitesi puanı düştüğü bulundu. Ameliyathanede hemşirelik bakım süreci planlanırken hasta özellikleri ve ameliyathaneye özgü bakım kalitesini etkileyen faktörlerin göz önünde bulundurulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was planned to determine how the environment and quality of care in the operating room were evaluated by the patients. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted at Izmir Kemalpasa State Hospital between March-May 2022. The sample consisted of 193 patients aged 18 years and older who voluntarily participated in the study, who met the inclusion criteria, and who had undergone surgery.“Patient Description Form”and“Good Perioperative of Nursing Care Scale”were used to obtain the data. Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman Correlation analysis were used to evaluate the data. Results: The mean age of the patients participating in the study was 48.97±16.34 years and 58.5% were male. The mean score of the Good Perioperative of Nursing Care Scale of the patients was 140.45±13.36. It was determined that there was a significant difference in the quality of care score (p0.05). A negative, weak and significant correlation was found between the physical care sub-dimension score of the patients and the duration of stay in the operating room score (r=-.239, p=0.001) and the fear score (r=-.202, p=0.005). Conclusion: The patients evaluated the quality of nursing care in the operating room as high. While the gender of the patients was a factor affecting the quality of care, emergency surgery, local or regional anesthesia, no premedication before the operation, and education about the operating room before the operation positively affected the quality of nursing care in the operating room. The longer the length of stay in the operating room and the higher the fear score, the lower the physical care quality score. While planning the nursing care process in the operating room, it is important to consider the patient characteristics and the factors affecting the quality of care specific to the operating room.