Laparoskopik kolesistektomi geçirecek hastalara ameliyathane hemşiresi tarafından verilen video tabanlı eğitimin anksiyete, ağrı ve iyileşme kalitesine etkisi
The effect of video-based education given by operating room nurse to patients who will undergo laparoscopic cholecystectomy on anxiety, pain and quality of healing
- Tez No: 894362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ GEÇİRECEK HASTALARA AMELİYATHANE HEMŞİRESİ TARAFINDAN VERİLEN VİDEO TABANLI EĞİTİMİN ANKSİYETE, AĞRI ve İYİLEŞME KALİTESİNE ETKİSİ Beyza Nur ÇATALBAŞ Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Yeliz SÜRME ÖZET Araştırma laparoskopik kolesistektomi geçirecek hastalara ameliyathane hemşiresi tarafından verilen video tabanlı eğitimin preoperatif anksiyete, postoperatif ağrı ve iyileşme kalitesine etkisini belirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 01.03.2023-01.03.2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi servisinde laparoskopik kolesistektomi geçiren ve dahil edilme kriterlerine uyan 70 hasta (35 müdahale ve 35 kontrol) oluşturmuştur. Etik kurul, kurum izni ve bilgilendirilmiş gönül oluru alınan bu araştırmada veriler; Hasta tanıtım formu, Cerrahi Anksiyete Ölçeği, Vizüel Analog Skala-Ağrı, İyileşme Kalitesi Ölçeği-15 kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada müdahale grubundaki hastalara ameliyat öncesi araştırmacı tarafından hazırlanan ameliyathane ortamı ve ameliyat sırası ve sonrası bakıma ilişkin bilgileri içeren video ile eğitim verilmiştir. Eğitim öncesi Hasta Tanıtım Formu, eğitim sonrası Cerrahi Anksiyete Ölçeği, ameliyattan 24 saat sonra ise Vizüel Analog Skala-Ağrı ile İyileşme Kalitesi Ölçeği-15 doldurulmuştur. Kontrol grubuna ise kliniğin rutinleri uygulanmıştır. Veriler Ki-kare testi, Student t testi, Mann Whitney-U, Doğrusal Regresyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF VIDEO-BASED EDUCATION GIVEN BY OPERATING ROOM NURSE TO PATIENTS UNDERGOING LAPAROSCOPIC CHOLECYSTECTOMY ON ANXIETY, PAIN AND QUALITY OF RECOVERY Beyza Nur ÇATALBAŞ Erciyes University, Health Sciences Institute Department of Nursing M.Sc. Thesis, January 2024 Supervisor: Assoc. Dr. Yeliz SÜRME ABSTRACT This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of video-based training given by the operating room nurse to patients undergoing laparoscopic cholecystectomy on preoperative anxiety, postoperative pain and quality of recovery. The sample of the study consisted of 70 patients (35 experimental and 35 control) who underwent laparoscopic cholecystectomy in the General Surgery Service of Kayseri City Training And Research Hospital between 01.03.2023-01.03.2024 and met the inclusion criteria. The data in this research, for which ethics committee, institutional permission and informed consent were obtained; It was collected using the Patient İnformation Form, Surgical Anxiety Scale, Visual Analog Scale-Pain, Quality of Recovery Scale-15. In the study, the patients in the intervention group were trained before the surgery with a video prepared by the researcher, containing information about the operating room environment and intraoperative and postoperative care. The patient information form was filled out before the training with the video, and the Surgical Anxiety Scale was filled out after the training. 24 hours after the surgery, the Visual Analog Scale-Pain and Quality of Recovery Scale-15 were completed. The routines of the clinic were applied to the control group. The data were evaluated using descriptive statistics, Ki-kare test, Student's t test, Mann Whitney-U, Linear Regression Analysis.