Şehir hastanelerine sağlık turizmi kapsamında gelen hastaların memnuniyet düzeyleri ve tekrar ziyaret etme niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi örneği
Analysis of the relationship between satisfaction levels and revisit intentions of patients applying to city hospitals within the scope of health tourism: A case study of Ankara Bilkent City Hospital
- Tez No: 811003
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sağlık turizmi kapsamında kurumlara başvuran hastaların almış oldukları hizmete ilişkin beklentileri ve memnuniyet düzeyleri, tekrar ziyaret etme niyetlerini etkilemektedir. Bu durumun ise ülke ekonomisine ve sağlık sektörüne katkı sağladığı bilinmektedir. Sağlık turizmi kapsamında hizmet veren kurumlardan birisi de şehir hastaneleridir. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde tedavi alan sağlık turizmi hastalarının memnuniyet ve tekrar ziyaret etme niyeti düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin sosyodemografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Çalışmanın bir diğer amacı, sağlık turizmi hastalarının memnuniyet düzeyi ile hastaneyi tekrar ziyaret etme niyetleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu çalışmanın verileri, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne 01.04.2022- 01.10.2022 tarihleri arasında başvuran 894 sağlık turizmi hastası tarafından toplanmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 27.0 ve AMOS 23.0 paket programları kullanılmıştır. Çalışmada yapılan analiz sonucunda; sağlık turizmi hastalarının almış oldukları hizmet kalitesine yönelik memnuniyet düzeyi; medeni durum, yaş, gelir, uyruk ve hangi ülkeden gelindiği durumlarına göre istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Tekrar ziyaret etme niyeti düzeyi ise, cinsiyet, gelir düzeyi, uyruk ve hangi ülkeden gelindiği durumlarına göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The expectations and satisfaction levels of patients who apply to institutions within the scope of health tourism influence their intention to revisit the service. It is known that this situation contributes to the country's economy and the healthcare sector. One of the institutions that provide services within the scope of health tourism is city hospitals. In this context, the aim of this study is to determine the satisfaction level and the revisit intention level of health tourists who applied to Ankara Bilkent City Hospital, and then to reveal whether these levels differ significantly based on socio-demographic and other characteristics. Another aim of the study is to determine the relationship between the satisfaction level of service quality and the intention to revisit. The data for this study were collected from 894 health tourism patients at Ankara Bilkent City Hospital between April 1, 2022, and October 1, 2022. Data were collected by survey method. Data were analyzed with IBM SPSS 27.0 and AMOS 23.0 package programs. According to findings, there are statistically significant differences in the level of satisfaction with the quality of the services received by health tourists depending on their marital status, age, income, nationality, and country of origin. The level of revisit intention differs significantly by income level, nationality, and country of origin.