Kalp yetersizliği ile ilişkili dispnenin yönetiminde yüze el fanı uygulamasının etkisi
The effect of facial handheld fan application on the management of HEART failure related dyspnea
  1. Tez No: 811002
  2. Yazar: GÜLİSTAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Amaç: Randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilen bu çalışma, kalp yetersizliği hastalarında efor dispnesinin azaltılmasında yüze el fanı uygulamasının etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini Temmuz 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kalp yetersizliği polikliniğine başvuran, MMRC skoru ≥2 olan, dispneye yol açabilecek komorbid durumu olmayan 32 deney ve 32 kontrol hastası oluşturdu. Tüm hastalarda 6DYT ile efor dispnesi oluşturuldu. Ardından, deney grubuna trigeminal sinirin 2.ve 3. dallarının geçtiği cilt ve mukoza alanını soğuk hava ile uyarılması amacıyla, burnun iki yanına ve dudak üst bölgesine gelecek şekilde, 5 dk süre ile 15 cm mesafeden, 4km/s hızla hava akımı veren el fanı ile uygulama yapıldı. Uygulamanın ardından hastaların beş dakikalık periyodlarla MBS ile dispne şiddeti ve vital bulguları değerlendirildi. Kontrol grubunun dispne şiddeti ve vital bulguları beş dakikalık periyodlarla izlendi ve herhangi bir uygulama yapılmadı. Deney grubundan el fanının 3 ay süre ile kullanması istendi. Çalışmanın başlangıcında ve üçüncü ayında her iki grubun 6DYT mesafesi, MMRC, MKYYA, NT-ProBNP ölçümleri yapıldı. Deney grubunun uzun süreli el fanı kullanımına ilişkin görüş ve deneyimleri değerlendirildi. Çalışmada verilerin analizinde SPSS 23.0 (IBM) paket programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve non parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study, conducted as a randomized controlled experimental study, aimed to determine the effect of facial handheld fan application on reducing exertional dyspnea in patients with heart failure. Method: The study sample consisted of 32 experimental and 32 control patients who presented to the heart failure clinic of a university hospital between July 2021 and July 2022, had an MMRC score ≥2, and did not have any comorbid conditions that could cause dyspnea. All patients were subjected to exercise-induced dyspnea using the 6-minute walk test (6DYT). Subsequently, in the experimental group, a handheld fan emitting 4 km/s airflow from a distance of 15 cm for 5 minutes was applied to the areas of the skin and mucosa where passing the second and third branches of the trigeminal nerve, including the sides of the nose and the upper lip region. After the application, the severity of dyspnea and vital signs of the patients were evaluated at five-minute intervals using the Modified Borg Scale (MBS) with the control group's dyspnea severity and vital signs being monitored at the same intervals without any intervention. The experimental group was asked to use the facial handheld fan for three months. At the beginning and the third month of the study, measurements of 6DYT distance, MMRC, MKYYA, and NT-ProBNP were performed for both groups. The long-term usage of the facial handheld fan in the experimental group was evaluated in terms of patients' perceptions and experiences. SPSS 23.0 (IBM) package program was used for data analysis. Descriptive statistics, parametric, and non-parametric tests were used for data evaluation. A p-value of