Kahramanmaraş'ta farklı rakımlarda yetiştirilen Trabzon hurmasının (Diospyros kaki L. cv. hachiya) bazı pomolojik ve biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of some pomological and biochemical contents of Trabzon persimmon (Diospyros kaki L. cv. hachiya) growed at different altunations in Kahramanmaraş
- Tez No: 811033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Trabzon hurması (Diospyrous kaki L. cv. Hachiya) Ebeneceae familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı Çin olan bu meyvenin çok eski tarihlerde Çin'den Japonya'ya getirilip üretimine başlanmış ve sonraki yıllarda Japon halkı tarafından çok sevilen ve tüketilen meyve durumuna gelmiştir. Trabzon hurması, karotenoidler, tanenler, flavonoidler, terpenoidler, steroidler, naftokinonlar, şekerler, amino asitler, mineraller ve lipitler gibi birçok bileşik içermektedir. Bu çalışma kapsamında Kahramanmaraş bölgesinde yetiştiriciliği yapılan; Trabzon hurmalarının (meyve eti renksiz, buruk olan) 5 farklı rakımdan aynı çeşit alınarak pomolojik özellikler ile kimyasal parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kahramanmaraş yöresinde farklı rakımlarda yetiştirilen Trabzon hurmaları mevsiminde olacak şekilde bahçeden toplanmıştır. Elde edilen numunelerin öncelikle pomolojik özellikleri yönünden incelenmiştir. Pomolojik özellikler olarak; ağırlık, en ve boylarına bakılırken, kimyasal parametreler olarak; karbonhidrat değerleri, ham yağ değerleri, kül tayini sonuçları, protein değerleri, su miktarları, suda çözünen madde miktarları, toplam enerjileri, toplam nem miktarları, şeker (sakkaroz, fruktoz, glikoz) ve renk değerleri yönünden incelenmiştir. Ham yağ içeriği bakımından Budaklı Bölgesinde (1200m) %1,21 olarak en yüksek değer, Gaffarlı bölgesinde ise (1030m) %0,2 en düşük değer bulunmuştur. Toplam şeker içeriğinin farklı rakımlardan alınan örneklerden elde edilen verilere göre en yüksek değeri Gaffarlı (1030m) ve Avşar (550m) bölgesinden elde edildiği belirlenmiştir. Çalışmada en düşük toplam şeker içeriği % 17,737 ile Kayabaşı bölgesinde (750m) bulunduğu belirlenmiştir. Çalışma bulgularının pomolojik ve kimyasal içerikleri belirlenerek istatistiki olarak yorumlanmıştır. Ticari ve ekonomik olarak önemi giderek artan meyvelerin bölgeye önemli katkılar sunacağı aşikardır.
Özet (Çeviri)
Persimmon (Diospyrous kaki L. cv. Hachiya) is a perennial herb belonging to the Ebeneceae family. This fruit, whose homeland is China, was brought from China to Japan in ancient times and started to be produced, and in the following years, it became a very popular and consumed fruit by the Japanese people. Persimmon contains many compounds such as carotenoids, tannins, flavonoids, terpenoids, steroids, naphthoquinones, sugars, amino acids, minerals and lipids. Within the scope of this study; It is aimed to examine the pomological properties and chemical parameters of persimmons (with colorless fruit flesh, acrid) by taking the same variety from 5 different altitudes. Persimmons grown at different altitudes in Kahramanmaraş region were collected from the garden in the season. The samples obtained were firstly examined in terms of their pomological properties. As pomological features; weight, width and height, as chemical parameters; Carbohydrate values, crude fat values, ash determination results, protein values, water amounts, water-soluble substances, total energy, total moisture content, sugar (sucrose, fructose, glucose) and color values were examined. In terms of crude oil content, the highest value was found in Budaklı Region (1200m) as 1.21%, and the lowest value of 0.2% in Gaffarlı (1030m). According to the data obtained from the samples taken from different altitudes, the highest value of the total sugar content was determined to be obtained from the Gaffarlı (1030m) and Avşar (550m) regions. In the study, it was determined that the lowest total sugar content was found in the Kayabaşı region (750m) with 17,737%. The pomological and chemical contents of the study findings were determined and interpreted statistically. It is obvious that the fruits, which are increasingly important commercially and economically, will make significant contributions to the region.